هنگامی که قصد طراحی سایت دارید بی شک به دنبال بهترین خدمات وب و زبان برنامه نویسی هستید اما قادر به تصمیم گیری در مورد فناوری مناسب برای پروژه خود نیستید. در این صورت بهتر است به دنبال جوانب مثبت و منفی  و مقایسه php با asp برای تصمیم گیری مؤثر باشید. در این مطلب با مقایسه ASP با PHP به روشی بسیار ساده سعی داریم در انتخابی درست شما را همراهی نماییم.

ASP یا PHP

ASP یا PHP

انتخاب زبان یا چارچوب برنامه نویسی مناسب برای پروژه بعدی شما همیشه پیچیده است. کدام بهتر است، ASP یا PHP ؟ مانند اکثر سؤالات مشابه، پاسخ نوع پروژه ای است که در آن کار می کنید. Asp و PHP هر دو ابزار قدرتمندی هستند که قادر به طراحی برنامه های پیچیده وب و طراحی سایت اختصاصی هستند. با این حال آن ها اختلافات خود را دارند، و اگر با آن ها آشنا شوید می توانید هنگام فرا رسیدن زمان، تصمیم درستی بگیرید. در این مقاله، به شما می گوییم ویژگی های اصلی آن ها چیست و چگونگی مقایسه php با asp را از چندین نقطه مختلف توضیح می دهیم. با فن گستران همراه باشید و به خواندن خود ادامه دهید.

PHP چیست؟

PHP چیست؟

PHP چیست؟

PHP یک زبان برنامه نویسی است که مخفف Hypertext پردازنده است. این فقط به عنوان یک زبان تجزیه کننده ایجاد شده توسط لرورف آغاز شد اما بعدا توسط افراد مختلف اصلاح شد. این زبان برنامه نویسی روی سرورهای لینوکس و یونیکس کار می کند. یک زبان برنامه نویسی مجموعه ای از دستورالعمل ها یا به مرورگر وب یا سرور است. اسکریپت نویسی سمت سرور به طور کلی از منابع سرور برخلاف رایانه کاربر استفاده می کند. این کلیه فرایندها را روی یک سرور تکمیل می کند و صفحه ساده را برای مشتری ارسال می کند، به این معنی که محاسبات سمت مشتری را کاهش می دهد. به عبارت دیگر، قبل از انتقال داده ها به مرورگر کاربران، کد PHP در وب سرور اجرا می شود. این پایگاه داده از بسیاری از پایگاه های داده مانندMySQL ، Informix ، Oracle ، Sybase ، Solid ، PostgreSQL و Generic ODBC پشتیبانی می کند. شما می توانید جهت برنامه نویسی پروژه وب با زبان php به متخصصین ما در فن گستران مراجعه نمایید.

asp.net چیست؟

asp.net چیست؟

asp.net چیست؟

asp مخفف Active Server Pages است. این یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که به کاربر اجازه می دهد با کمک اسکریپت های سمت سرور، مانند VBScript و Jscript ، وب سایت های پویا ایجاد کند. این یک برنامه کاربردی آزاد و کاملاً کامپایل است که در آن می توانید اجزای سرور ActiveX HTML، اسکریپت ها را برای ایجاد راه حل های پویا و قدرتمند مبتنی بر وب ترکیب کنید. صفحات سرور فعال اجازه می دهد تا برنامه نویسی سمت سرور برای خدمات اطلاعات اینترنتی (IIS) را با پشتیبانی بومی از هر دو VBScript و Jscript انجام دهند. شما می توانید جهت برنامه نویسی پروژه وب با زبان asp از طریق همین سایت به متخصصین ما در فن گستران مراجعه نمایید.

برنامه نویسی با asp یا php ؟ کدام یک بهتر است؟

برنامه نویسی با asp یا php ؟

برنامه نویسی با asp یا php ؟

ما در این واقعیت تردید نداریم که هر دوی این فناوری ها به سرمایه گذاری های موفقی تبدیل شده اند و وب سایت های خوبی را توسعه داده اند. اما، این سؤال هنوز هم برای همه ما تازه باقی مانده است، سؤال اینجاست: در زمان شروع برنامه نویسی وب، کدام بستر را باید انتخاب کنیم؟ از یک طرف، PHP یک زبان آزاد و منبع باز است. PHP ترکیبی از یک زبان برنامه نویسی و یک چارچوب وب است در حالی که asp یک چارچوب کاربرد مستقیم است. اکنون، اجازه دهید مقایسه ای مرتب و تمیز در فن گستران در پارامترهای مختلف داشته باشیم.

  • مقایسه php با asp از نظر سرعت و عملکرد

برای شروع، یک تصور غلط رایج درباره عملکرد وب سایت و سرعت این است که زبانی که برای کدگذاری انتخاب می کنید عملکرد کلی وب سایت شما را تعیین می کند. اما در واقعیت، تفاوت بسیار کمی بین عملکرد وب سایت های PHP و وب سایت های ASP وجود دارد. به عنوان مثال، یکی از متداول ترین کارهای هر برنامه وب را انجام دهید که عبارت است از پرس و جو از یک بانک اطلاعاتی و خروجی نتایج در وب سرور imately و در نهایت به مرورگر کاربر نهایی. در سناریوی فوق الذکر، زبان کد نویسی صرفاً با بانک اطلاعات و سرورهای وب در ارتباط است تا نتیجه مطلوب را بدست آورد. هر دو توسعه وب PHP و ASP به طور مساوی برای دسترسی به سیستم فایل ها، یافتن تصاویر و نمایش صفحات روی سرور وب مجهز هستند و سرعت این اجراها بسیار بیشتر به سرور پایگاه داده، رایانه نهایی کاربر و پهنای باند و… وابسته است.ASP با وجود دقیق صحبت کردن اجازه نمی دهد بسیاری از موارد نامنظم در کد آن وجود داشته باشد، در حالی که هنوز هم قادر به اجرای آن هستید (که از لحاظ فنی خدمات توسعه وب پی اچ پی را به زبان ساده تر برای مبتدیان انتخاب می کند) برنامه های واقعی کسب و کار قادر بودن نوشتن “کد زیباتر” قابل اغماض است. این واقعیت که سایت های مانند فیس بوک به زبان پی اچ پی نوشته شده اند باید شواهد کافی برای برطرف کردن این تصور باشند که سایت های PHP ضعیف تر از ASP کار می کنند.

  • مقایسه php با asp از نظر پشتیبانی

PHP منبع باز است و تعداد برنامه نویسان آن بسیار بیشتر از ASP است. گفته می شود که هر دو دارای جوامع پر جنب و جوش هستند که به طور مرتب در انجمن های آنلاین پست می شوند، بنابراین اگر به دنبال پاسخ به مشکلات هستید، به احتمال زیاد می توانید هر دو انجمن را مفید واقع کنید. گفته می شود، در حالی که انجمن ASP متشکل از برنامه نویسان اختصاصی است، تعداد کمتری از برنامه نویسان asp  قادر به شرکت در چالش های پرسش و پاسخ هستند. برخلاف این، PHP یک زبانی گسترده است که برنامه نویسان آن در انجمن های مختلف فعال هستند که مایل به ارائه مشاوره و راهنمایی رایگان برای کسانی هستند که درخواست مشاوره دارند. بزرگترین نتیجه گیری در اینجا این است که اگرچه به احتمال زیاد قادر خواهید بود پاسخ سؤالات خود را در هر دو انجمن پیدا کنید، تقریباً مطمئناً هنگام کار در انجمن های PHP سریعتر آن پاسخ ها را می گیرید.

  • مقایسه php با asp از نظر هزینه

این تنها موردی است که PHP مزیت مشخصی نسبت به ASP دارد. PHP یک منبع آزاد و کاملاً رایگان است، در حالی که ASP متعلق به مایکروسافت است و هزینه میزبانی وب را در اختیار شما قرار می دهد. با این حال، هزینه های آن نباید اغراق آمیز باشد. شایان ذکر است که در اینجا می توان گفت که پی اچ پی می تواند در دستگاه های مک، ویندوز یا لینوکس مورد استفاده قرار گیرد در حالی که سرویس های توسعه ASP فقط برای اجرای برنامه ها در ماشین های ویندوز قابل اجرا هستند. گفته می شود اگر از Mac یا Linux استفاده می کنید می توانید از پروژه Mono برای استفاده از ASP استفاده کنید.

  • مقایسه php با asp از نظر محبوبیت

در مقایسه php با asp به یک تفاوت بزرگ دیگر دست یافته ایم، این که php در مقایسه با asp از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

جوانب مثبت و منفی asp و php

جوانب مثبت و منفی asp و php

جوانب مثبت و منفی asp و php

  • بررسی php

جوانب مثبت:

این یک منبع باز به معنای استفاده رایگان است و بطور مداوم توسط تعداد زیادی از افراد به جای یک شرکت واحد بهبود می یابد.

PHP دارای جامعه پشتیبانی زیادی از برنامه نویسان است

PHP برای پروژه های بزرگ مانند Facebook، وب سایت های کاخ سفید بسیار عالی است.

PHP در دستیابی و برقراری ارتباط با انواع مختلف پایگاه داده بسیار مؤثر است. این باعث می شود آن را برای اسکریپت های مبتنی بر وب مانند سیستم های مدیریت محتوای وب سایت کامل کنید.

بسیار مقیاس پذیر است و به راحتی می توانید با توجه به نیاز خود شخصی سازی کنید.

هزاران نفر از برنامه نویسان خبره PHP در بازار موجود هستند.

کم هزینه و آسان برای یادگیری است.

تعدادی گروه پشتیبانی آنلاین برای کمک به سرعت بخشیدن به روند یادگیری وجود دارد.

جوانب منفی:

در مقایسه با دیگر زبان های برنامه نویسی، برنامه های PHP کندتر عمل می کنند.

این امکان را برای شخصی سازی ایجاد می کند که باعث ایجاد اشکالات و کد نویسی ضعیف نسبت به ASP  شود.

پردازش خطای PHP در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی به طور سنتی ضعیف تلقی می شود و این بدان معنی است که می توانید زمان بیشتری را برای کشف اینکه چرا یک قطعه کد خاص آنطور که انتظار می رود کار نکند.

  • بررسی ASP

جوانب مثبت:

ASP بسیار مقیاس پذیر است. شاخص مقیاس پذیری آن حتی رقابتی سخت را با PHP رقیب خود ایجاد می کند.

مایکروسافت صاحب آن است.

پشتیبانی از تمام زبان های برنامه نویسی و به خوبی با برنامه یا C# کار می کند.

اگر قبل از تدوین اشتباه در کد نویسی انجام دهند، به برنامه نویسان اطلاع می دهد.

این برنامه با پشتیبانی از برنامه نویسان دارای ابزار و ویژگی های زیادی است.

با ویندوز بسیار خوب کار می کند.

بستر عالی برای برنامه های Enterprise.

توسعه سریع با بسیاری از گزینه های از پیش کدگذاری شده.

رابط کاربری عالی برای برنامه نویسان.

جوانب منفی:

یادگیری آسان نیست و درک آن سخت تر است.

جامعه پشتیبانی کوچکتر.

این فقط در یک سرور مایکروسافت کار می کند.

به دلیل مجوز مایکروسافت کمی گران است.

به اندازه PHP برای توسعه وب سایت مناسب نیست.

بر اساس فناوری منبع بسته.

نتیجه گیری

انتخاب زبان مناسب برای ایجاد هر پروژه وب جدید هرگز از پیچیدگی متوقف نمی شود. همیشه ابزارهای جدیدی وجود دارند که انتخاب بهترین آن ها دشوار است. گفته می شود، PHP و ASP هر دو قدرت ماندگاری خود را نشان داده اند و گزینه های عالی برای اکثر پروژه های توسعه وب هستند. وقتی نوبت به انتخاب بین asp یا php می رسد، اولویت انتخاب شخصی شما است. اگر به دنبال ساده ترین گزینه هستید، به دلیل استقبال گسترده و محبوبیت آن، PHP احتمالاً بهترین انتخاب شماست و می توانید جهت آگاهی بیشتر درباره دلایل برتری php روی لینک کلیک کنید. با این حال، ASP نیز بسیار قدرتمند است و نباید تا آن را در عمل مشاهده نکردید به طور پیش فرض رد کنید. به نظر شما بین ASP و PHP یک برنده مشخص وجود دارد؟ آیا سوال ASP یا  PHPدارید؟ دوست داریم افکار و سوالات شما را در بخش نظرات زیر بشنویم!