کاتلین اخیراً توجه بسیاری از برنامه نویسان را به خود جلب کرده است در این مقاله ، فن گستران به شما نشان می دهد که کاتلین چه چیزی را ارائه کرده است و می توانید از کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل آگاه شوید. برای ساخت اولین برنامه کاتلین خود آماده شوید. در این مقاله ، شایستگی ها، کمبود ها و کاربرد کاتلین بررسی خواهد شد با ما همراه باشید و به خواندن ادامه دهید.

کاتلین چیست؟

کاتلین چیست؟

کاتلین چیست؟

کاتلین یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که برای ساخت و طراحی اپلیکیشن بکار گرفته می شود. برخلاف Java و JavaScript ، نسبتاً جدید است. این یک زبان سطح بالا است که به طور جدی و استاتیک اجزای کاربردی و فنی را در همان مکان با هم ترکیب می کند. در حال حاضر کاتلین ، Java و JavaScript را هدف قرار می دهد. کاتلین روی یک ماشین مجازی جاوا اجرا می شود یا از زیرساخت کامپایلر LLVM استفاده می کند. این است که به طور گسترده ای در توسعه برنامه های تلفن همراه آندروید استفاده می شود.
کاتلین همچنین تحت تأثیر سایر زبانهای برنامه نویسی مانند Scala ، Groovy ، Gosu و غیره است. کاتلین قابلیت همکاری، ایمنی کد و وضوح را برای برنامه نویسان در سراسر جهان فراهم می کند. با آگاهی از کاربرد کاتلین می توانید در زمینه ساخت اپلیکیشن های اندروید از آن بهره بگیرید.

کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل چیست؟

کاربرد برنامه کاتلین در تولید برنامه موبایل

کاربرد برنامه کاتلین در تولید برنامه موبایل

موارد زیر به کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل اشاره خواهند کرد:

 • کد کمتر با خوانایی بیشتر همراه است. برای نوشتن کد خود زمان کمتری صرف کنید. از کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل می توان به تسریع نوشتن برنامه اشاره نمود.
 • زبان و محیط بالغ. از زمان ایجاد آن در سال 2011 ، Kotlin نه تنها به عنوان یک زبان بلکه به عنوان یک اکوسیستم کامل و با ابزار قدرتمند بطور مداوم توسعه یافته است. اکنون این برنامه کاملاً در Android Studio یکپارچه شده است و توسط بسیاری از شرکت ها برای توسعه برنامه های اندرویدی بطور فعال استفاده می شود.
 • پشتیبانی Kotlin در Android Jetpack و سایر کتابخانه ها. برنامه های افزودنی KTX ویژگی های زبان کاتلین، مانند کوروتین، توابع پسوند، لامبدا و پارامترهای نامگذاری شده را به کتابخانه های موجود Android اضافه می کند.
 • قابلیت همکاری با جاوا. بدون نیاز به انتقال کلیه کد های خود به Kotlin می توانید از کاتلین به همراه زبان برنامه نویسی جاوا در برنامه های خود استفاده کنید.
 • پشتیبانی از multiplatform. شما می توانید از کاربرد کاتلین برای توسعه برنامه های نه تنها سیستم عامل اندروید بلکه iOS، پس زمینه و وب استفاده کنید. از مزایای اشتراک گذاری کد مشترک در میان سیستم عامل ها لذت ببرید.
 • ایمنی کد : از کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل می توان به ایمنی کد آن اشاره نمود.کد کمتر و خوانایی بهتر منجر به خطاهای کمتری می شود. کامپایلر Kotlin این خطاهای باقیمانده را تشخیص داده و کد را ایمن می کند.
 • یادگیری آسان : یادگیری کاتلین بسیار آسان است ، خصوصاً برای برنامه نویسان جاوا.

بیشتر برنامه ها با استفاده از کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل، برنامه نویسی خواهند شد و کاتلین در سراسر جهان رو به رشد است. طبق گفته های گوگل ، بیش از 60٪ از 1000 برنامه برتر فروشگاه Play از Kotlin استفاده می کنند.
بسیاری از شرکت های نوپا قبلاً برنامه های اندرویدی را با استفاده از کاتلین توسعه داده اند – این لیست را در وب سایت گوگل برای توسعه دهندگان Kotlin مشاهده کنید.

اگر می خواهید از کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل استفاده کنید ، با متخصصین ما در فن گستران تماس حاصل نمایید. شما می توانید با شماره گیری شماره تلفن 09166680284 جهت ثبت سفارشات خود اقدام نمایید.

اگر تازه وارد دنیای Android شده اید و می خواهید آموزش برنامه نویسی اندروید را فرا بگیرید ما را دنبال کنید تا بطور کامل به این زبان مسلط شوید.

 مزایای استفاده از کاتلین در تولید برنامه موبایل

 مزایای استفاده از کاتلین در تولید برنامه موبایل

مزایای استفاده از کاتلین در تولید برنامه موبایل

به نظر می رسد که کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل سبب شده است که این زبان مورد علاقه توسعه دهندگان موبایل قرار بگیرد، که اکنون آن را به همتای قدیمی خود یعنی جاوا ترجیح می دهند و در موضوع کاتلین یا جاوا؟ کاتلین از جاوا پیشی گرفته است. در اینجا لیستی از برجسته ترین مزایای کاتلین آورده شده است:

 • حل مسائل در زمان واقعی: یکی از قابل توجه ترین مزایای کاتلین این است که مشکلات زمان واقعی را که توسط توسعه دهندگان با آن روبرو هستید حل می کند.
 • با کیفیت بالا و مقرون به صرفه: به عنوان یک زبان منبع باز ، می توانید با استفاده از یک ابزار تبدیل جاوا به کاتلین با یک کلیک ، کیفیت بالایی کسب کنید و روی سازگاری جاوا تمرکز کنید. از این گذشته ، توسعه دهندگان می توانند یک پروژه جاوا موجود را به آسانی به Kotlin تبدیل کنند.
 • یادگیری و اتخاذ آسان: کاتلین یک زبان سازگار با توسعه است و تنها با کمک یک مرجع زبان می توان تنها در چند ساعت یاد گرفت. توسعه دهندگان جاوا می توانند این زبان را حتی سریعتر یاد بگیرند و از آن استفاده کنند زیرا برنامه های Kotlin با استفاده از چارچوب ها و کتابخانه های موجود جاوا قابل توسعه است.
 • الزام آور نبودن به سبک خاصی: كاتلین زبانی بسیار انعطاف پذیر است كه هیچ نوع فلسفه یا سبك برنامه نویسی مانند ، شیك سازی برنامه نویسی شی گرا (OOP) را تحمیل نمی كند ، در آن برنامه نویس مجبور است با ویژگی ها و روش ها مقابله كند. کاتلین همچنین فلسفه بیش از حد کاربردی را اجرا نمی کند.
 • بدون تاخیر در زمان اجرا: یکی از بزرگترین دردسرهایی که برای توسعه دهندگان ایجاد می شود ، تاخیر در زمان اجرا است. نکته خوب این است که کاتلین با وجود یک کتابخانه کوچک و محکم هیچ گونه زمان اضافی را تحمیل نمی کند. كتابخانه كاتلین شامل پسوندهای متمرکز متناسب با كتابخانه استاندارد جاوا است.
 • افزایش بهره وری: کاتلین به برنامه نویسان اجازه می دهد از ابزارهای افزایش بهره وری استفاده کنند. بی وقفه با IntelliJ کار می کند. توسعه دهندگان می توانند کدهایی مانند جاوا را refactor ، جستجو ، پیمایش و تکمیل خودکار کنند. همچنین ، Kotlin از مراحل مختلف توسعه مانند اشکال زدایی ، پروفایل و آزمایش واحد پشتیبانی کاملی را ارائه می دهد.
 • آماده برای فروشگاه های جاوا: مغازه های جاوا در سطح سازمانی می توانند توسط پایگاه های بزرگ جاوا ساخته شوند. چنین پایگاه داده نیاز به زمان و انرژی زیادی را از  برنامه نویسان می گیرد. کاتلین آماده پشتیبانی این شرکت با پشتیبانی شدید تجاری از سازنده آن JetBrains است. همچنین ، Kotlin را می توان برای بخش کوچکی از پایه کد استفاده کرد بدون اینکه بر بقیه پروژه تأثیر بگذارد. Kotlin به توسعه دهندگان امکان می دهد تا یک API جاوا را با کد معمولی جاوا نیز صادر کنند.
 • بررسی آسان کد: کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل در حالی که جاوا را هدف قرار می دهد روی نحو خواندن متمرکز است بنابراین ، حتی افرادی که هیچ اطلاعی از زبان ندارند می توانند کد را مرور کنند. سهولت بررسی کد می تواند زمان و انرژی زیادی را برای برنامه نویسان صرفه جویی کند ، بنابراین می توانند به جنبه های مهم دیگر توجه کنند.
 • پیشنهادات پشتیبانی از IDE: کاتلین یک زبان بسیار انعطاف پذیر است و کاربرد کاتلین در تولید برنامه موبایل آن را پر طرفدار نموده است و ما به لطف پشتیبانی گسترده از IDE گزینه های بسیاری برای ترکیب با کاتلین داریم. IntelliJ IDE با کاتلین بسیار خوب کار می کند و به عنوان محصولی همراه با کاتلین به بازار عرضه می شود.

همه این جنبه ها ، کاتلین را به زبانی ایمن و عملی تبدیل می کند که می تواند ضمن ارائه تجربه ای دلپذیر در ساخت برنامه ، به تقاضای دامنه توسعه برنامه Android بپردازد.

سخن پایانی

جالب اینجاست که توسعه دهندگان برنامه های موبایل به دلیل ویژگی های بسیار رسا و کاربردی کاتلین ، مانند سوئیچ بهتر ، اضافه بار اپراتور ، جمع آوری های بهتر و هوشمند بودن، که به صورت جاوا در دسترس نیستند، به تدریج تغییر حالت Kotlin را شروع کرده اند. كاتلین قرار است جامعه طراحان را با طوفان بكشد.