قسمت اول آموزش پایتون : معرفی زبان برنامه نویسی پایتون

در این قسمت از آموزش،سعی داریم به معرفی زبان برنامه نویسی پایتون بپردازیم، زبانی که به دلیل یادگیری آسان آن خیلی از برنامه نویسان تمایل به یاد گرفتن آن را دارند ، زبانی عمومی و  Open Source که می تواند برای بسیاری از برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار گیرد. برای معرفی بیشتر این زبان محبوب با فن گستران همراه باشید.

آشنایی با زبان برنامه نویسی پایتون

در سال 2013 مقاله ای در مجله اکونومیست منتشر شد که در آن اشاره شده بود زبان برنامه نویسی پایتون محبوب ترین زبان برنامه نویسی دنیاست. واقعا همینطور هست. پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گراست. در حال حاضر ممکنه مفهوم شی گرایی برای شما مفهوم آشنایی نباشد. نگران نباشید در ادامه درس با این مفهوم که یکی از مفاهیم اساسی برنامه نویسی هست آشنا می شوید. حالا برای اول کار ببینیم برنامه نویسی چیست؟ ببینید اگه بخواهم خیلی ساده بگویم کامپیوتر ماشینی هست که تا دستور عملی به آن ندهیم هیچ کاری برای ما انجام نمی دهد. پس ما باید به کامپیوتر بگوییم چکار کند. زبانی که با استفاده از ان دستورات لازم رو در قالب دستورالعمل به کامپیوتر می دهند را زبان برنامه نویسی می گویند.

زبان های برنامه نویسی تعدادشان خیلی زیاد است. بعضی ها برای کاربردهای خاصی ایجاد شدند و بعضی ها همه منظوره هستند. یعنی تو حوزه های مختلف کامپیوتر می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. زبان برنامه نویسی پایتون هم یکی از صدها زبان برنامه نویسی موجود هست. اما اگر الان یک نفر بخواهد از اول برنامه نویسی رو شروع کند پیشنهاد می کنیم که با زبان پایتون کارش رو شروع کند. پس این دوره آموزشی حتی برای شماهایی که اولین بار است با برنامه نویسی کامپیوتر آشنا می شوید مناسب است.

اگه بخواهم یک نکته بامزه در مورد پایتون بگویم این است که سال 2018 عبارت پایتون بیشتر از عبارت کیم کارداشیان تو گوگل سرچ شده. پس الان باید به اهمیت پایتون پی برده باشید. پس پایتون زبان محبوبی هست و شرکت هایی زیادی هستند که دنبال برنامه نویس پایتون هستند. یک نکته دیگر که در مورد پایتون باید به آن اشاره کنیم این است که یادگیری زبان برنامه پایتون نسبت به خیلی از زبان های برنامه نویسی دیگر ساده تر هست.

تاریخچه پایتون

تاریخچه پایتون

معرفی زبان برنامه نویسی پایتون (python)

اولین نسخه پایتون در سال 1991 توسط Guido van Rossom ارائه شد. بر خلاف تصور مردم اسم پایتون از روی کلمه مار برداشته نشده بلکه از روی یک گروه کمدی انتخاب شده. بعدها نماد پایتون بر اساس شکل مار انتخاب شد. در حال حاضر پایتون یک پروژه متن باز هست که برنامه نویسان و کاربران زیادی از ان استفاده می کنند. واژه متن باز به این معنیست که همه می توانند بصورت رایگان از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده کنند. این پروژه متعلق به هیچ شرکت یا شخصی نیست و فقط با تلاش جهانی توسعه پیدا کرده. پایتون توسط شرکت های بزرگی مثل گوگل، یوتیوب، دراپ باکس، نت فلیکس و پینترست مورد استفاده قرار می گیرد.

پایتون 2 و پایتون 3

دو تا از معروفترین نسخه های پایتون شامل پایتون 2 و پایتون 3 می شود. پایتون 2 در سال 2000 ارائه شد و پایتون 3 در سال 2008 ارائه شد. آخرین نسخه از پایتون 2، پایتون 2.7 هست و آخرین نسخه از پایتون 3، پایتون 3.7 هست و الان که من در حال نوشتن این متن هستم قرار است نسخه 3.8 هم ارائه شود. مشکلی که این وسط وجود داشت این بود که پایتون 3 با پایتون 2 سازگار نبود و این یعنی اینکه تضمینی وجود نداشت کدی که با پایتون 2 نوشته شده در پایتون 3 هم اجرا شود. این موضوع مشکلاتی رو برای شرکت ها بوجود آورد که بتوانند نرم افزاراشان را با پایتون 3 استاندارد کنند. شما می توانید هر دو نسخه 2 و 3 پایتون رو بدون هیچ تداخلی روی کامپیوتر خودتان نصب کنید. در این مجموعه آموزش ما فقط از زبان برنامه نویسی پایتون 3 استفاده می کنیم.

مزایا و معایب زبان برنامه نویسی پایتون

  • زبان برنامه نویسی پایتون روی عملکرد و خوشحالی برنامه نویس تمرکز دارد (بعضی زبان ها روی سرعت تمرکز دارند و موارد دیگر)
  • از استاندارد های شی گرایی تبعیت می کند
  • یک مجموعه بزرگ از کتابخانه ها دارد که در هر زمینه ای می تواند کار برنامه نویس را راحت کند
  • حجم کدهای نوشته شده پایتون نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی برای یک کاربرد خاص، خیلی کمتر هست
  • کدهای پایتون نسبت زبان های کامپایلری کند تر اجرا می شوند. زبان های کامپایلری مثل C، C++، Java.

کاربردهای پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان همه منظوره هست و با استفاده از این زبان می توانید در حوزه های زیر برنامه نویسی کنید:

  • نرم افزارهای کاربردی بیسیک
  • نرم افزارهای تحت وب با فریمورک های جنگو و فلسک
  • یادگیری ماشین با کتابخانه های scikit-learn و Scipy
  • تحلیل داده و تصویرسازی با کتابخانه های panda و matplotlib
  • توسعه بازی های ویدئویی با کتابخانه pygame

در این مجموعه آموزشی ما در ابتدا با کاربردهای پایه و بیسیک پایتون آشنا می شویم. فرض ر بر این می گیریم که شما از ابتدا دارید برنامه نویسی را یاد می گیرید. پس باید از مفاهیم اولیه شروع کنیم و جلو برویم. در جلسه بعد نحوه نصب و پیکربندی پایتون روی سیستم عامل توضیحاتی رو برایتان ارائه می دهیم.