جلسه دوم آموزش جاوا : مبانی و مباحث اولیه جاوا

ما در جلسه دوم آموزشی قصد داریم در رابطه با مبانی اولیه و مباحث جاوا که شامل تعریف و نام گذاری متغیر ها، انواع متغیرها در جاوا و اولویت عملگرها در جاوا است آشنا شویم.

جلسه دوم آموزش جاوا : مبانی و مباحث اولیه جاوا

نام گذاری متغیرها

نام گذاری متغیرها در جاوا

نام گذاری متغیرها

در ابتدا باید بدانید که برنامه ها با دستکاری داده های واقعی در حافظه کار می کنند. این داده ها می توانند انواع مختلفی مانند اعداد،متن،اشیا و یا حتی اشاره گرهایی به بخش های دیگر حافظه باشند.

برای تعریف متغیرها ما در ابتدا باید نوع متغیر را تعیین کرده و سپس یک نام را برای آن انتخاب کنیم.برای نام گذاری متغیرها می توانیم از حروف بزرگ یا کوچک،ارقام بین 0 تا9 و یا علامت های ($،_) استفاده کنیم. البته لازم به ذکر است که در تعریف نام متغیر،هیچگاه نام را با ارقام شروع نکنیم و علاوه براین بین حروف نام هیچ فاصله ایی گذاشته نشود.

مقداردهی به متغیرها

مقداردهی به متغیرها در جاوا

مقداردهی به متغیرها

ما در جاوا برای مقدار اولیه دادن به متغیرها می توانیم به دو روش عمل کنیم یا بلافاصله بعد از تعریف متغیر به آن مقدار اولیه دهیم و یا اینکه در ابتدا یک متغیر تعریف کرده و سپس با استفاده از نام آن یک مقدار به آن نسبت دهیم.

انواع متغیرها

انواع متغیرها در جاوا

انواع متغیرها

ما در جاوا با دو دسته کلی داده ها سر و کار داریم : 1– داده های اولیه و 2– داده های غیر اولیه یا غیر ارجاعی.که در اینجا با برخی از آنها آشنا می شویم.

اولویت عملگرها

انجام عملیات محاسباتی در جاوا بر اساس اولویت عملگرها صورت می گیرد.باید بدانیم که بالاترین اولویت را برای انجام محاسبات پرانتز دارد”( )” این بدان معناست که تمام عملیات موجود در پرانتز در اولویت است و زودتر از سایر عملیات دیگر انجام می شود،بعد از آن اولویت با “/” و “*” است. اولویت انجام این دو عملگر باهم برابر است و اگر در یک عملیات محاسباتی در کنار یکدیگر قرار بگیرند اولویت با عملگریست که سمت چپ قرار می گیرد.اولویت های بعدی با عملگرهای  “+” و “-” است این دو نوع عملگر نیز اولویت برابر دارند و بنابر جایگاهی که دارند اولویت آنها تعیین می شود.

نتیجه گیری:

در این جلسه با مبانی و مباحث اولیه جاوا همچون مقدار دهی متغیرها،انواع متغیرها و اولویت عملگرها  آشنا شدید ، امیدواریم که این جلسه مفید بوده باشه. در صورت هرگونه سوال و یا راهنمایی می توانید از طریق کامنت و یا تماس با ما در ارتباط باشید.

برای دیدن قسمت های دیگر آموزش جاوا به صفحه ” آموزش برنامه نویسی اندروید ” مراجعه کنید.