چگونه وب سایت ها می توانند با میلیون ها صفحه در خارج از محیط دسکتاپ همگام شوند؟ طراحی سایت ریسپانسیو پاسخ ماست. با طراحی سایت واکنش گرا ، وب سایت شما می تواند بهترین تجربه را در اختیار کاربران چه در رایانه شخصی ، لپ تاپ ، رایانه لوحی یا تلفن هوشمند قرار دهد. برای این که این اتفاق بیفتد، وب سایت شما به یک طراحی ریسپانسیو نیاز دارد. طراحی سایت ریسپانسیو چیست ، و چگونه کار می کند؟ خواندن را ادامه دهید تا متوجه شوید فن گستران هر چه را که نیاز است بدانید را به شما خواهد گفت.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

طراحی سایت ریسپانسیو رویکردی است که نشان می دهد طراحی و توسعه باید بر اساس رفتار و محیط کاربر، اندازه صفحه جهت گیری شود. این تمرین شامل ترکیبی از شبکه ها و صفحه بندی های انعطاف پذیر ، تصاویر و استفاده هوشمندانه از رسانه CSS است. از آنجا که کاربر مرورگر خود را از لپ تاپ خود به iPad تغییر می دهد ، وب سایت باید به طور خودکار سوئیچ شود تا در وضوح تصویر ، اندازه تصویر و توانایی های برنامه نویسی متناسب باشد. ممکن است لازم باشد تنظیمات دستگاه های خود را نیز در نظر بگیرد. به عبارت دیگر ، وب سایت باید از این فناوری برخوردار باشد که به طور خودکار به تنظیمات برگزیده کاربر پاسخ دهد. این امر نیاز به یک مرحله طراحی و توسعه متفاوت برای هر کامپیوتر جدید موجود در بازار را از بین می برد.

تاریخچه طراحی سایت ریسپانسیو

تاریخچه طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

یک طراحی سایت ریسپانسیو تبدیل به یک روش استاندارد شده است ، و همه این موارد در اوایل دهه 2000 توسط طراحان با ایده تنظیم طرح صفحات وب با توجه به عرض صفحه مرورگر طراحی شد. “سلطنت ریسپانسیو” واقعی تا سال 2010 به وقوع نپیوست ، هنگامی که طراح وب ایتان مارکوت اصطلاح “طراحی ریسپانسیو” را در مقاله ای برای “لیست جدا” اختراع کرد.  با افزایش دسترسی کاربران به صفحات وب در دستگاه های تلفن همراه ، نیاز به طراحی ریسپانسیو آشکار شد. Google تغییر تمرکز موبایل را با “Mobilegeddon” معطوف کرد .

اطلاعیه ای که در سال 2015 برای اولویت بندی وب سایت های تلفن همراه برای جستجو های انجام شده در تلفن های هوشمند ارائه شد. در سال بعد ، استفاده از اینترنت موبایل و تبلت برای اولین بار از دسکتاپ پیشی گرفت و تعداد آن ها همچنان رو به افزایش است. آمارها نشان می دهد سهم جهانی ترافیک وب سایت تلفن همراه در سال 2018 ،  52٪ بوده که نسبت به سال   2017 ، 1.9٪ افزایش داشته است. آسیا منطقه ای است که بیشترین سهم استفاده از موبایل را دارد .

مفهوم طراحی سایت ریسپانسیو

مفهوم طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

اخیراً ، یک رشته نو ظهور با نام ” معماری ریسپانسیو ” آغاز شده است که مشخص می کند چگونه فضاهای فیزیکی می تواند به حضور افرادی که از آنجا عبور می کنند ، پاسخ دهد. این رشته را بر روی طراحی سایت پیوند دهید ، ما یک ایده کاملاً جدید داریم. چرا باید برای هر گروه از کاربران یک طراحی وب سفارشی ایجاد کنیم؟ برای هر دسته جدید از کاربران نیازی به راه حل های بی شمار سفارشی نیست.  بدیهی است ، ما نمی توانیم از سنسورهای حرکتی و روباتیک برای دستیابی به این هدف از ساختمان استفاده کنیم. طراحی وب ریسپانسیو نیاز به یک روش تفکر انتزاعی تر دارد. با این حال ، برخی از ایده ها در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند: طرح بندی سیال ، نمایش داده ها، رسانه ها و اسکریپت هایی که می توانند صفحات وب را تغییر دهند و بدون درد سر (یا به صورت خودکار) صفحات وب را تغییر دهند.  اما طراحی وب واکنش گرا فقط مربوط به وضوح صفحه نمایش قابل تنظیم و تصاویر به طور خودکار قابل اندازه گیری نیست ، بلکه در مورد یک روش کاملاً جدید در مورد طراحی است.

چگونه می توان یک سایت ریسپانسیو ساخت؟

چگونه می توان یک سایت ریسپانسیو ساخت؟

طراحی سایت ربسپانسیو

ایده طراحی وب واکنش گرا این است که بدون توجه به دستگاه مورد استفاده برای دسترسی به صفحه ، از همان کد HTML استفاده کنید. در این روش ، نیاز به ایجاد وب سایت های جداگانه برای دستگاه های مختلف نیست. همان عناصر صفحه وب مجدداً مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به اندازه آن ، با استفاده از تکنیک ها قابل استفاده در دستگاه های مختلف می شوند.

روش های ریسپانسیو کردن صفحات وب:

 • استفاده از کد های CSS

با کمک کوئری مدیا (@media) می توانید به عناصر html ،استایل های مختلفی را اعمال نمایید.

 • استفاده از  Bootstrap

Bootstrap یکی از معروف ترین فریم ورک هاست که از CSS، HTML، JQuery استفاده می نماید. و شما می توانید هنگام نوشتن کد های Html تغییرات را بر روی کد ها اعمال نمایید.

 • استفاده از W3.CSS

W3.CSS  یک فریم ورکCSS است. این فریم ورک به شما برای طراحی صفحات ریسپانسیو کمک خواهد کرد . این فریم ورک بصورت پیش فرض برای طراحی بر اساس موبایل استفاده می شود.

فریم ورک های بسیاری وجود دارند که می توانند به شما در طراحی وب سایت کمک نمایند. اما چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنیم؟ شما می توانید برای پاسخ به این سوال روی لینک کلیک کرده و به صفحه اختصاصی آن ورود نمایید. کارشناسان ما به طور کامل چگونگی طراحی وب سایت را برای شما عزیزان شرح داده اند.

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا چگونه کار می کند؟

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا چگونه کار می کند؟

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

طراحی وب واکنش گرا از شیوه نامه های (CSS) استفاده می کند ، با استفاده از تنظیمات مختلف برای ارائه ویژگی های متفاوت بسته به اندازه صفحه ، جهت گیری ، وضوح تصویر ، قابلیت رنگ و سایر ویژگی های دستگاه کاربر تغییرات اعمال می شوند.

آیا وب سایت من ریسپانسیو است؟

به سرعت می توانید ببینید که آیا یک وب سایت در مرورگر شما ریسپانسیو است یا خیر.

 نحوه فهمیدن ریسپانسیو بودن یک سایت

 

 • Google Chrome را باز کنید.
 • به وب سایت خود بروید Ctrl + Shift + I را فشار دهید تا Chrome DevTools باز شود.
 • برای جابجایی نوار ابزار دستگاه ، Ctrl + Shift + M را فشار دهید.
 • صفحه خود را از منظر موبایل ، رایانه لوحی یا دسکتاپ مشاهده کنید.

شما همچنین می توانید از یک ابزار رایگان مانند تست موبایل Google استفاده کنید تا ببینید صفحات وب سایت شما سازگار با موبایل هستند یا خیر. طراحی وب واکنش گرا به دلیل مزایای آن رایج ترین نوع طراحی است.

چرا طراحی وب ریسپانسیو برای طراحان وب و صاحبان مشاغل اهمیت دارد؟

چرا طراحی وب ریسپانسیو برای طراحان وب و صاحبان مشاغل اهمیت دارد؟

اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

طراحی وب ریسپانسیو، توسعه دهندگان وب را از ایجاد شبانه روز وب سایت برای هر دستگاه متفاوت و مختلف رهایی می بخشد. همچنین زندگی صاحبان مشاغل ، بازاریابان و تبلیغ کنندگان را آسان تر می کند.  چند مزیت ذکر شده است:

 • یک سایت برای هر دستگاه: چه در یک iMac 27 اینچی با اتصال بی سیم و چه از صفحه تلفن Android  وب سایت شما مشاهده می شود ، وب سایت برای لذت مطلوب کاربر پیکربندی می شود.
 • طراحی بهینه برای دستگاه: با رویکرد طراحی وب واکنش گرا، تمام تصاویر ، فونت ها و سایر عناصر HTML بطور مناسب اندازه گیری می شوند و هر اندازه صفحه نمایش کاربر را به حداکثر می رساند.
 • بدون نیاز به تغییر مسیرها: سایر گزینه ها جهت طراحی برای چندین دستگاه ، بدون نیاز به تغییر مسیرها طراحی شده و کاربر می تواند در اسرع وقت به مطالبی که می خواهد نگاه کند ، دسترسی پیدا کند.

طراحی وب پاسخگو نیز از دیدگاه قیمت موثر است. همچنین مدیریت برای شما ساده تر است زیرا این یک سایت در مقابل دو طراحی دو وب سایت است. لازم نیست دو بار تغییرات ایجاد کنید.

سه مولفه اصلی طراحی ریسپانسیو

سه مولفه اصلی طراحی ریسپانسیو

مؤلفه های طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

طراحی وب سایت ریسپانسیو از سه مؤلفه اصلی زیر تشکیل شده است:

 • طرح بندی انعطاف پذیر – با استفاده از یک شبکه انعطاف پذیر برای ایجاد طرح وب سایت که به صورت پویا به هر پهنای اندازه تغییر می کند.
 • نمایش رسانه ها – نمایش رسانه ها به طراحان اجازه می دهد تا سبک های مختلفی را برای شرایط خاص مرورگر و دستگاه مشخص کنند.
 • رسانه انعطاف پذیر – با تغییر اندازه رسانه به عنوان تغییر اندازه منظره ، رسانه (تصاویر ، ویدیو و سایر قالب ها) را مقیاس پذیر می کند.

طراحی وب پاسخگو در مقابل طراحی وب سنتی

طراحی وب پاسخگو در مقابل طراحی وب سنتی

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

نمونه ای از صفحه طراحی وب سنتی صفحه هایی هستند که به خوبی در مرورگرهای دسکتاپ خوانده می شود اما دارای متن بسیار ناچیز و غیرقابل خواندن در تلفن های هوشمند است ، غالباً به دلیل داشتن ستون های زیاد یا تصاویر بسیار بزرگ برای جاسازی در عرض صفحه نمایش مناسب نیستند. در مقابل ، با طراحی ریسپانسیو ، توسعه دهندگان وب مجبور نیستند روی اندازه های خاص نمایشگر تمرکز کنند. کد وب واکنش گرا برای انطباق با طیف وسیعی از اندازه های نمایشگر طراحی شده است ، و طرح های مختلفی را بر اساس اندازه صفحه نمایش و قابلیت های دستگاه تلفن همراه یا رایانه شخصی ارائه می دهد.

نحوه ترکیب طراحی ریسپانسیو در توسعه وب

نحوه ترکیب طراحی ریسپانسیو در توسعه وب

ترکیب طراحی ریسپانسیو در توسعه وب

برای ایجاد این وب سایت های می توان از انواع تکنیک های طراحی ریسپانسیو استفاده کرد ، اما اکثر اوقات توسعه دهندگان وب بر اساس برچسب viewport و نمایشگرهای رسانه CSS ، نقاط را تعیین می کنند و سپس کد را ارائه می دهند تا طرح و متن مطلوب را با توجه به اندازه صفحه نمایش ارائه دهند.  یکی دیگر از کلیدهای مهم در طراحی وب واکنش گرا استفاده از مقادیر نسبی تا حد ممکن در مقایسه با خصوصیات ثابت مانند عرض است. این امکان را می دهد تا محتوا را بر اساس دستگاه و پلت فرم خواننده صفحه وب در زمان مقیاس اندازه گیری کند.

مزایای طراحی سایت واکنش گرا

مزایای طراحی سایت واکنش گرا

مزیت های طراحی سایت واکنش گرا

 • صرفه جویی در زمان
 • آسان شدن مدیریت سایت
 • افزایش میزان بازدید و رتبه سایت
 • صرفه جویی و کاهش هزینه ها
 • پیشی گرفتن از رقیبان
 • افزایش ترافیک سایت
 • جلوگیری از محتوای تکراری

برای بهره گیری بیشتر در زمینه های طراحی وب سایت می توانید از طریق این سایت با کارشناسان مجرب فن گستران ارتباط برقرار نمایید.