زبان برنامه نویسی پایتون (python)2020-03-12T08:11:53+03:30

پایتون (python) چیست؟

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان شی گرا و سطح بالا و پویای یکپارچه برای وب و ساخت و توسعه نرم افزار های کاربردی است. این یک زبان برنامه نویسی مفسر است که در ویژگی های خود با زبان های تفسیری پرل ، روبی ، اسکیم ، اسمال تاک و تی سی ال مشابهت دارد و تفاوتی که با زبان c دارد این است که آزادسازی حافظه را به طور خودکار انجام می دهد. زبان برنامه نویسی پایتون توسط psf یا بنیاد نرم افزار python اداره می شود اما برنامه نویس می تواند از برنامه های متن بسته نیز استفاده کند.

پایتون چیست؟

زبان برنامه نویسی پایتون چگونه به وجود آمد؟

تاریخچه پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون در در اواخر دهه 1980 توسط خیدو فان روسوم در هلند در موسسه علمی تحقیقات ریاضی و رایانه  طراحی شد. هدف او از طراحی این زبان پیدا کردن جانشینی برای زبان ای بی سی بود که قابلیت پردازش استثناها را داشته باشد. او به دلیل نقشی که در طراحی اهداف زبان برنامه نویسی پایتون داشت لقب دیکتاتور خیرخواه جاویدان را گرفت. این زبان در ابتدا یک زبان رده پایین بود که تنها برای نوشتن یک سری کد اتوماسیون به کار گرفته می شد. اما به مرور زمان تبدیل به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی نزد برنامه نویسان شد.

علت محبوبیت پایتون چیست؟

 • خواندن و ترجمه و یادگیری این زبان نسبت به زبان های دیگر ساده می باشد به همین دلیل اکثر افرادی که تمایل به فراگیری برنامه نویسی دارند کار خود را با این زبان شروع می کنند که این موضوع باعث کمتر شدن هزینه نگهداری و توسعه برنامه های نوشته شده می شود.
 • دلیل دیگر محبوبیت زبان برنامه نویسی پایتون به دلیل ماژولار بودن آن می باشد. و این به معنی این است که ماژول ها و کدهای نوشته شده که python از آن ها استفاده می کند را می توان نگهداری کرد که در پروژه های دیگر نیز قابل استفاده مجدد می باشند.
 • استفاده از انواع کتابخانه های اختصاصی باعث شده توسعه و محبوبیت بیشتری در بین زبان های برنامه نویسی بدست بیاورد که باعث شده پای این زبان به انواع طراحی های سایت ، هوش مصنوعی و داده کاوی باز شود.

کاربردهای زبان برنامه نویسی پایتون

کاربردهای زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون (python)

 • زبان برنامه نویسی پایتون در زمینه یادگیری ماشین ، علم داده ها ،خودکار سازی سامانه ها ، توسعه وب ، واسط های برنامه نویسی و …  استفاده می شود. بسیاری از کتابخانه هایی که در علوم داده و یادگیری ماشین فعالیت دارند از رابط های python استفاده می کنند.
 • این زبان برنامه نویسی برای پیاده سازی بیشتر نرم افزار های کاربردی مانند : jython ماشین مجازی جاوا ، iron python ، مایکروسافت ، pypy تقویت کننده سرعت ، stackless اجرای بهتر برنامه ها  و cpython استفاده می شود.
 • Python با گستره وسیعی از کامپیوترها و سیستم عامل های لینوکس ، ویندوز ، macOS ، یونیکس و بسیاری دیگر از برندها سازگار است. همچنین python از رابط مشابهی در همه آن ها استفاده می کند بنابراین جابه جایی کاربر بین آن ها آسان است.
 • ازجمله کاربردهای دیگر آن می توان به خودکارسازی برنامه ها ، پیش نمونه سازی ،  بازی سازی ، آنالیز اطلاعات ، اسکریپت نویسی ، توسعه اپلیکیشن های تحت وب ، برنامه های طراحی گرافیکی ، توسعه زمانی اشاره کرد.

مهم ترین ویژگی زبان برنامه نویسی پایتون

اولین و مهم ترین ویژگی زبان برنامه نویسی پایتون سادگی به همراه منعطف و منظم بودن آن است بطوریکه این زبان سومین زبان محبوب در دنیا محسوب می شود.  استفاده از آن ساده می باشد به این معنی که بالا آوردن برنامه ها و اجرای آن ها به راحتی انجام می پذیرد. این ویژگی ها به دلیل به کار بستن انواع روش های برنامه نویسی مثل پروسه ای ، تابعی و البته شی گرایی می باشد. و این مورد باعث شده که در پروژه های بزرگ همواره روی python حساب باز کنند.
ویژگی دیگر این زبان مفسری بودن آن است. مفسر کدهای این زبان را به زبان ماشین ترجمه و سپس اجرا می کند. مفسر این زبان برای سیستم عامل های مختلف وجود دارد. مثلا سیستم عامل لینوکس این مفسر را به طور پیش فرض دارد و بدون اجرای هیچ اقدامی می توان کد نویسی را بر روی آن شروع کرد.

آیا یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون آسان است؟

آیا یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون آسان است؟

زبان برنامه نویسی پایتون (python)

سادگی و کم دردسر بودن این زبان برنامه نویسان را قادر می سازد که  به راحتی بتوانند زبان پایتون را یاد بگیرند و همین ساده بودن آن باعث شده که محبوبیت فراوانی را در سال های اخیر بدست بیاورد. به دلیل محبوبیت فراوان ، منابع  معتبری برای یادگیری آن وجود دارد که  به راحتی در دسترس هستند و باعث شده که گزینه عالی برای تدریس در آموزشگاه ها باشد.

علاوه بر ویژگی در دسترس بودن باید به ویژگی های ساختاری این زبان اشاره کرد که یادگیری منطق کدهای آن را بسیار ساده کرده است. Python به دلیل دارا بودن syntax صریح و خوانایی که دارد ، برنامه نویسان به راحتی کد های آن را می توانند درک و به کار گیرند و بر این زبان مسلط شوند. تسلط بر زبان برنامه نویسی به این معنی است که کد نویسان می توانند زمان بیشتری را برای حل مشکلات و پیچیدگی های دستورات این زبان و ترکیب نحوی آن صرف کنند. همچنین می توانند منطق به کار گرفته شده در کدها را در کمترین زمان تشریح کنند.

زبان پایتون مناسب چه کارهایی است؟

هر جا که صحبت از هوشمند سازی ، کد نویسی و اتوماسیون است پایتون هم در آنجا حضور دارد. علاوه بر کاربردهای تجاری و صنعتی که دارد در اغلب دانشگاه ها و آموزشگاه ها نیز تدریس می شود. مهم ترین کارهای انجام پذیر از طریق این زبان کاربردهای فراوان آن در قسمت بک اند می باشد. می توانیم به طور کلی به موارد زیر اشاره کنیم:

توسعه وب : زبان برنامه نویسی پایتون با استفاده از کتابخانه های از پیش تعریف شده فراوانی که در دسترس دارد برای طراحی آسان تر وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان ، با کد نویسی های تمیز می تواند در کسب و کار و از جمله در استارت آپ ها بسیار حائز اهمیت باشد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین : هوش مصنوعی به ماشین این قابلیت را می دهد که مانند انسان فکر کنند. امروزه این زبان کمک های غیرقابل تصوری را به  علم  هوش مصنوعی از طریق در دسترس قرار دادن کتابخانه های کاربردی مانند nilearn ،  tensorflow ،  mlpy ،  scikit-learn کرده است.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

زبان برنامه نویسی پایتون (python)

تجارت الکترونیکی : یکی از دغدغه های سایت های تجاری داشتن امنیت قوی می باشد. فریم ورک Django که یکی از فریم ورک های python می باشد در استفاده از سایت های تجارتی بسیار فراگیر شده است چرا که با فراهم آوردن امنیت بالا برای سایت این نیاز را برطرف کرده است. مزایای دیگر این زبان در سایت های تجاری فراهم آوردن یک بانک اطلاعاتی آپدیت شده از مشتریان و همچنین ایجاد گزینه های پرداختی به وسیله کدهای آن است.

رسانه های اجتماعی : هدف تمامی رسانه های اجتماعی جلب کاربران بیشتر می باشد. در این مورد استفاده از ابزارهای ساده کد نویسی بسیار کاربردی می باشد و این زبان با سادگی و راحتی منحصر بفرد خود جایی بین برنامه نویسان شبکه های اجتماعی باز کرده است. از جمله آن ها می توان به فیسبوک ، edx  ، reddit ، yelp اشاره کرد که تماما یا قسمتی از آن ها با کدهای python نوشته شده اند.

حمل و نقل : صنعت حمل و نقل با استفاده از یادگیری ماشین مزایای فوق العاده ای را به ما ارائه می دهند. مثلا رسیدن به موقعیت های مکانی در گوگل. الگوریتم های عمیق و پیچیده یادگیری ماشین به وسیله ظرفیت مدیریت حافظه پایتون و استفاده از کتابخانه های پیش فرض آن در این وب سابت ها تحقق می یابد.

لیست شرکت های استفاده کننده از زبان قدرتمند پایتون

بزرگترین شرکت هایی که امروزه می شناسیم از این زبان قدرتمند استفاده می کنند که به ذکر برخی از آن ها می پردازیم.

لیست شرکت های استفاده کننده از زبان قدرتمند پایتون

در کنار موتورهای جستجوی فراوان که می شناسیم گوگل یکی از محبوب ترین آن هاست. این غول فناوری اطلاعات که توسط دو دانشجو طراحی شد در بسیاری از محصولات خود از python استفاده می کند.

اینستاگرام که یکی از محبوب ترین شبکه های اشتراک گذاری عکس و فیلم در دنیای مجازی تبدیل شده است تحت یکی از فریم ورک های پایتون به نام  Django پیاده سازی شده و برای بک اند خود از کدهای این زبان استفاده می کند.

مهندسین کد نویسی اسپاتیفای که یکی از فراگیرترین سرویس های اشتراک موسیقی است ، گفته اند که سهم این زبان در توسعه آن 80 درصد بوده است. که تقریبا می توانیم بگوییم اسپاتیفای به وسیله زبان برنامه نویسی پایتون پیاده سازی شده است.

این شبکه اجتماعی نرم افزار تاکسی اینترنتی است که هزاران نفر در روز از آن استفاده می کنند و اسنپ یک کپی از آن می باشد. در ساخت آن از از زبان های مختلفی مانند جاوا استفاده می شود اما هسته اصلی آن از دو زبان تشکیل شده است. برای بخش بازاریابی از node.js و برای بخش های دیگر مانند بخش فنی از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده شده است.

پینترست یک شبکه اجتماعی اشتراک عکس است که کاربران زیادی را از این طریق جذب کرده است. از فریم ورک Django که یکی از فریم ورک های python می باشد در پیاده سازی آن استفاده شده است.

دراپ باکس یک سرویس میزبانی فایل است که می توانید فایل های خود را در آن ذخیره و به  وسیله یک اکانت به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. به دلیل به کارگیری استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون در این سرویس به وسیله توسعه دهنده اصلی python ،کاربران دراپ باکس سیر صعودی شگفت انگیزی را طی کردند.

مزایا و معایب پایتون

از مزایای زبان برنامه نویسی پایتون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جذاب بودن python :این زبان توانسته است که خشکی و کسل کنندگی ذاتی را در  کد نویسی  شکست دهد و برنامه نویسان تازه وارد را به سمت خود جذب کند.

توسعه سریع : یکی از مزایای جالب توجه سیستم نوع بندی داینامیک و نوع بندی قوی می باشد و این همان ویژگی است که کد نویس را از نوشتن بسیاری از کدهای خسته کننده بی نیاز می کند. مثلا کاری که در زبان جاوا با نوشتن ده خط کد انجام می شود در این زبان با کدهای کمتری قابل انجام است.

آموزش گسترده: هر چه زبانی محبوب تر باشد کدنویسان بیشتری از آن استفاده می کنند در نتیجه آموزش های بیشتری نیز برای آن وجود دارد. امروزه با محبوبیت بیشتر این زبان می توان آموزش های خیلی خوبی از آن در هر جایی پیدا کرد.

مدیریت حافظه : زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان پویا می باشد و می تواند حافظه  را به طور خود کار مدیریت کند و زبان ماشین خود  را برای هر نوع رایانه ای قابل فهم می کند.

کاربرد گسترده : امروزه غول های دنیای اینترنت مانند google ، یوتیوب ، فیسبوک ، ناسا ، دراپ باکس ، اینستا و…. تنها بخشی از کاربران این زبان برنامه نویسی در بخش بک اند و تحلیل داده های  خود می باشند.

مزایای زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون (python)

در مقابل مزایای آن شاید نقاط ضعفی هم وجود داشته باشد:

 • این زبان به دلیل سطح بالا بودن  ، برای استفاده از برنامه های نزدیک به سخت افزار مانند کار با سیستم عامل مناسب نیست.
 • Python به گونه ای طراحی شده است که نیاز به شیوه تفکر جدید دارد و ممکن است برای کسی که با ذهنیت قبلی از زبان هایی مانند C به سراغ آن بیاید چندان جذابیتی نداشته باشد.
 • یکی از ضعف های دیگر python سرعت به نسبت ضعیف آن می باشد. اما این زبان در نود درصد مواقع به اندازه لازم سریع است.

انجام پروژه برنامه نویسی پایتون python توسط فن گستران

اگر برای انجام پروژه های خود با زبان برنامه نویسی پایتون به مشکل برخورده اید برنامه نویسان مجرب شرکت فن گستران می توانند مشکلات شما را حل کنند و انجام پروژه های شما را به عهده بگیرند. شرکت فن گستران برنامه نویسانی در اختیار دارد که در تمامی زمینه های python می توانند برنامه های کاربردی را اجرا کنند. ما  پروژه های دانشجویی ، اجرایی ، تجاری و…  در زمینه های  هوش مصنوعی ، مهندسی نرم افزار و … را به همراه یک سورس کد و توضیحاتی در مورد آن به مشتری تحویل می دهیم تا علاوه بر مسلط شدن بر نحوه اجرای برنامه ، کد اصلی را نیز یاد بگیرد.

ما در این زمینه پروژه های آماده ای را تهیه نموده ایم که می توانید به عنوان نمونه از آن ها دیدن فرمایید و برای سفارش پروژه های خود سفارش خود را ثبت کنید تا مشاوران ما در کمترین زمان با شما تماس بگیرند. شرکت فن گستران با برنامه نویسان حرفه ای این اطمینان را به شما می دهد که برنامه ها و پروژه های ارائه شده از طرف ما در موعد مقرر بدون هیچ اروری تحویل داده خواهد شد.

مشاوره و سفارش پروژه پایتون

جهت انجام پروژه های دانشجویی و شرکتی نرم افزار پایتون خود با متخصصین فن گستران تماس حاصل فرمایید.

تماس با کارشناسان ما

خدمات قابل ارائه پروژه پایتون در فن گستران

 • انجام پروژه های داده کاوی با زبان برنامه نویسی پایتون
 • انجام پروژه پردازش تصویر با python
 • پروژه های داده کاوی پایتون
 • انواع طراحی وب از طریق زبان python
 • انجام پروژه شبکه عصبی
 • انجام پروژه های امنیت و پن تست سایت و شبکه
 • انجام پیاده سازی مقاله
 • اجرای شبیه سازی مقاله
خدمات قابل ارائه پروژه پایتون در فن گستران

سوالات متداول

  کدام نسخه پایتون محبوب تر می باشد؟2020-03-12T07:57:58+03:30

  نسخه python x.3 محبوب تر است و جامعه توسعه دهندگان به سمت آن پیش رفته است.

  تفاوت بین python x.2 و python x.3 چیست؟2020-03-12T07:57:03+03:30

  نسخه x.2 دارای نقص ها و مشکلات بسیاری بود. نسخه x.3 در جهت رفع این مشکلات به فاکتور کردن کدها که اکثر برنامه نویسان تمایل چندانی به آن ندارند نیاز دارد به همین دلیل به سمت کتابخانه های پیش فرض حرکت کرد. در نتیجه این زبان به دو بخش x.2  و x.3 تقسیم شد که شاخه x.3 به توسعه فعال و شاخه  x.2 به رفع باگ ها و بروز رسانی های امنیتی می پردازد.

  بهترین محیط توسعه برای پایتون چیست؟2020-03-12T07:54:35+03:30

  بهترین ویرایشگر برای این زبان برنامه نویسی pycharm می باشد که به دو شکل تجاری رایگان و حرفه ای پولی به شما پیشنهاد می شود.

  چه مدت طول می کشد تا پایتون را یاد بگیرم؟2020-03-12T07:53:52+03:30

  مانند تمام زبان های دیگر یادگیری python نیز به پشتکار شما بستگی دارد. اما در کل یادگیری آن بسیار ساده و راحت می باشد. برای تازه کارانی که پیش زمینه برنامه نویسی از قبل ندارند ممکن است کمی گنگ به نظر برسد و چند ماه به طول بینجامد.

  مدیریت حافظه در پایتون چگونه انجام می شود؟2020-03-12T07:52:40+03:30

  چون python یک زبان پویا است مدیریت حافظه آن در یک پشته به صورت مخفی انجام می گیرد و با داشتن کامپوننت های مختلف مدیریت حافظه را به صورت پویا به عهده دارد.

  آیا پایتون رایگان است؟2020-03-12T07:51:02+03:30

  بله. این زبان به طور کامل رایگان و متن باز است. یکی از بهترین جنبه های آن در توسعه جامعه محور آن است که بیشتر از طریق گیت هاب انجام می شود.

  تفاوت flask و jango چیست؟2020-03-12T07:49:40+03:30

  هر دو فریم ورک هستند با این تفاوت که flask یک میکرو فریم ورک است که قابلیت ها و پیچیدگی های jango را ندارد اما jango بسیار گسترده تر است و در پروژه های بزرگ استفاده می شود.

  با python می توان نرم افزار دسکتاپ ساخت؟2020-03-12T07:48:47+03:30

  بله پایتون برای این کار کتابخانه های مخصوصی دارد و می توان به وسیله آن ها نرم افزارهای تحت دسکتاپ ساخت.