UI سبب خواهد شد کاربران بتوانند با محصولات ارتباط برقرار نمایند. در ابتدایی ترین سطح ، رابط کاربری (UI) مجموعه ای از صفحه نمایش ها ، صفحات و عناصر بصری – مانند دکمه ها و نمادها – است که شخص را قادر می سازد تا با یک محصول یا خدمات ارتباط برقرار کند. اگر تا به حال سؤال کرده اید ، “UI چیست ؟” در این پست کمی عمیق تر به UI خواهیم پرداخت تا درک بهتری از آن داشته باشید.

رابط کاربری (UI) چیست؟

به عبارت ساده تر ، رابط کاربری (UI) هر چیزی است که کاربر برای استفاده از یک محصول یا خدمات دیجیتالی با آن در تعامل است. این شامل همه چیز از صفحه نمایش و صفحه نمایش لمسی ، صفحه کلید ، صداها و حتی چراغ ها می شود. با این حال ، برای درک تکامل UI ، مفید است که کمی بیشتر در مورد تاریخچه و چگونگی پیشرفت آن به بهترین شیوه ها و حرفه ها بیاموزید.

رابط کاربری (UI) چیست؟

رابط کاربری (UI)

تاریخچه مختصری از رابط کاربری در دهه 1970 ، اگر می خواهید از رایانه استفاده کنید ، باید از رابط خط فرمان استفاده کنید. برای کار با رایانه ، کاربران برای برقراری یک کار ساده ، نیاز به برقراری ارتباط از طریق زبان برنامه نویسی داشتند ، و به تکمیل خطوط به ظاهر نامتناهی کد نیاز دارند.  در دهه 1980 اولین رابط کاربری گرافیکی (GUI) توسط دانشمندان رایانه در Xerox PARC توسعه یافت. با استفاده از این نوآوری پیشگامانه ، کاربران می توانند با ارسال بصری دستورات از طریق آیکون ها ، دکمه ها ، منوها و کادرهای کنترل ، با رایانه های شخصی خود ارتباط برقرار کنند. این تغییر فناوری بدان معنی بود که هر کسی می تواند از رایانه استفاده کند ، هیچ کد نویسی لازم نیست و انقلاب رایانه شخصی آغاز شد.

تاریخچه رابط کاربری ui

تاریخچه رابط کاربری UI

در سال 1984 اپل کامپیوتر رایانه شخصی Macintosh را منتشر کرد که شامل یک ماوس و یک کلیک بود. مکینتاش اولین کامپیوتر خانگی موفق تجاری بود که از این نوع رابط استفاده کرد.  دسترسی و شیوع رایانه های شخصی و اداری به معنای این بود که واسط های لازم برای استفاده در ذهن کاربران طراحی شود .

UI

UI

در نتیجه ، طراح UI متولد شد.  مانند هر فناوری در حال رشد ، نقش طراح UI به عنوان سیستم ها ، تنظیمات ترجیحی ، انتظارات و دسترسی بیشتر و بیشتر از دستگاه ها خواسته شده است. اکنون طراحان UI نه تنها در رابط های رایانه ای ، بلکه تلفن های همراه و حتی رابط های “نامرئی” یا بدون صفحه نمایش (همچنین به عنوان UI صفر نیز کار می شوند) مانند صدا ، ژست و نور کار می کنند.  امروزه طراح UI تقریباً نام های بی شماری برای کار در وب سایت ها ، برنامه های تلفن همراه ، فناوری پوشیدنی و دستگاه های خانگی هوشمند دارد. تا زمانی که رایانه ها جزئی از زندگی روزمره باشند ، نیاز به ایجاد رابط کاربری می توانند بسیار موثر باشد.

اصول طراحی رابط کاربری

اصول طراحی کاربری

اصول طراحی کاربری UI

 • رعایت ساختار

یک رابط کاربری (UI) حرفه ای باید دارای هدف، معنا و سمت و سو باشد . به تعبیری UI باید دارای نظم و ساختاری مشخص باشد تا کاربران بتوانند آن را درک نمایند. باید در کنار هم قرار گیری چیزی های نا مربوط اجتناب کرد. برای مثال کاربر باید بتواند بخش های مختلف را تشخیص دهید و بداند برای رفع نیاز های خود به کدام بخش مراجعه کند.

 • سادگی

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و پیچیدگی آن رقابت هم چنان بر سر اصل سادگی پایدار است. طراحان UI باید محصولات را به گونه ای طراحی کنند که کاربران به راحتی بتوانند روش استفاده از آن ها را فرا گیرند. برای مثال زمانی که کاربران با فرآیند های پیچیده ای مواجه می شوند باید بتوانند با آسان ترین روش ها این مسیر را طی کنند .

 • قابلیت دیده شدن

از اصول مهم طراحی UI قابلیت دیده شدن است. به تعبیری یک طراح حرفه ای باید بداند چه اطلاعاتی را باید در معرض دید کاربر قرار دهد. در معرض دید کاربر باید تمامی اطلاعاتی باشد که به آن ها نیاز دارد و اطلاعات غیر مربوط و غیر ضروری باید پنهان از دید کاربران باشند.

 • اطلاع رسانی صحیح به کاربر

همانطور که می دانید هر سیستمی ممکن است تغییر کند و زمان استفاده کاربر از آن سیستم، بهتر است کاربر بتواند با سیستم جدید ارتباط برقرار نماید به تعبیری طراحان UI  باید برای کاربر توضیح دهند چه اتفاقی افتاده و قدم بعدی آن ها چیست.

 • انعطاف پذیری

انعطاف پذیری UI بدین معناست که طراح بتواند با کمترین درصد خطا و اشتباه آن را طراحی نماید. و در نهایت اگر خطایی رخ داد کاربر نگران چیزی نباشد. به تعبیری زمانی که کاربر در حال پر کردن فرمی از مشخصات است اگر در نهایت متوجه اشکال در وارد کردن اطلاعاتش شد طراحی دکمه Undo (بازگشت) به کاربر آرامش خاطر می دهد.

 چگونه UI را طراحی کنیم؟ (نحوه طراحی UI)

نحوه طراحی UI

چگونه UI را طراحی کنیم؟

 • گام اول در طراحی UI

ابتدا طراح باید پروژه را بصورت کامل مورد بررسی قرار دهد. برای مثال باید بررسی شود که کاربرانی که از سایت استفاده می کنند چه کسانی هستند. در این باره هر چه اطلاعات بیشتری در خصوص مخاطبان داشته باشید می توانید طراحی کامل تری را ارائه دهید. همچنین بهتر است رقیبانتان و نحوه کارکرد آن ها را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 • گام دوم در طراحی UI

در گام دوم از طراحی UI  باید بتوان اتود اولیه را طراحی و به مشتری ارائه داد. برای این کار لازم است طرحی ابتدایی از سایت را تهیه کرده و در آن جایگاه گزینه ها، منو ها و .. را مشخص نمایید. در صورت اعمال تغییرات طبق همفکری و نظر مشتری نوبت به انتخاب رنگ بندی و اعمال گرافیک سایت می شود. و بهتر است این کار را بر عهده گرافیست بگذارید. شما می توانید جهت تمامی این مراحل و طراحی UI  با کارشناسان ما در فن گستران ارتباط برقرار نموده و از طریق شماره تماس 09166680284 با مشاورین ما در تعامل باشید.

عناصر رابط کاربری (UI)

عناصر رابط کاربری (UI)

رابط کاربری (UI)

عناصر رابط کاربری عبارتند از :

کنترل‌های ورودی: دکمه ‌ها، فیلد ‌های متنی، چک ‌باکس‌ها، دکمه‌ رادیویی، فیلد های داده و … را شامل می شود.

بخش ناوبری: اسلاید‌ ها، فیلد جستجو، تگ‌ ها، آیکن ‌ها و … را شامل می شود.

 بخش‌ اطلاعاتی: جعبه پیام، نوار پیشرفت، آگاه‌ سازی ‌ها و …  را شامل می شود.

طراحی UI در مقابل طراحی UX

طراحی UI در مقابل طراحی UX

مقایسه UI با UX

اگرچه ویژگی های بسیار متفاوت ، UI به UX کارآمد یا تجربه کاربر بستگی دارد و بالعکس. برای ایجاد محصولی مؤثر و موفق ، هر دو حوزه باید منسجم و مناسب باشند. هنگامی که هر دو منطقه به خوبی اجرا شوند ، نتیجه محصول واقعاً شگفت انگیز و در دسترس است.  یک طراح UI مسئول توسعه جنبه های بصری رابط کاربری است. رابط کاربر از جنبه های طراحی تشکیل شده است که به کاربر امکان تعامل با یک سرویس یا محصول را می دهد. نگرانی اصلی یک طراح UI ، نگاه کلی و محصول نهایی است.  از طرف دیگر یک طراح UX نحوه عملکرد رابط کاربری را توسعه می دهد. دغدغه اصلی یک طراح UX این است که چگونه کاربر با یک محصول ارتباط برقرار می کند و چه چیزی از کل تجربه خارج می شود. در طی مراحل طراحی ، هر دو تیم معمولاً از نزدیک با هم همکاری می کنند. همکاری و ارتباط مداوم آن ها برای ایجاد یک رابط کاربری مؤثر ، بصری و جذاب به نظر می رسد.

طراحی و تحقیقات رابط کاربری

طراحی و تحقیقات رابط کاربری

طراحی و تحقیقات رابط کاربری

تحقیقات جنبه اصلی هر نوع طراحی است. با این حال ، هنگام ایجاد یک رابط کاربری کارآمد ، بسیار مفید است که از موفقیت ها و خطاهای طراحی های گذشته و مرتبط آگاه باشید. با بررسی محصولات مشابه ، طراحان UI می توانند مشخص کنند که چه جنبه هایی از این طرح ها به خوبی کار کرده اند و کدام ها بی اثر هستند.  طراحان UI تلاش می کنند انتظارات کاربران را پیش بینی کنند ، بنابراین تحقیقات کمی به آگاهی از کل روند کمک می کند. آن ها باید در مورد زبان بصری تصمیم بگیرند که منجر به محتوا و کلاس برنامه در حال توسعه باشد. آن ها می توانند با پی بردن به ترجیحات و انتظارات کاربر ، به روند کار کمک کنند. به عنوان مثال ، در طی تحقیقات ممکن است کشف کنند که مخاطب هدف اشکال جسورانه را نسبت به نمادهای مشخص ترجیح می دهد.

انواع رابط های کاربری

انواع رابط های کاربر

انواع رابط های کاربری (UI)

انواع مختلف رابط کاربر عبارتند از:

 • رابط کاربری زبان طبیعی (LUI یا NLUI):

این رابط اجازه می دهد تا کاربران به جای یک زبان رایانه ای با یک دستگاه ارتباط برقرار کنند.

 •  رابط کاربری مبتنی بر فرم:

واسط های مبتنی بر فرم لیستی از گزینه ها یا سوالات را برای کاربر تکمیل می کنند ، دقیقاً مانند فرم کاغذ سنتی.

 • رابط کاربری صوتی (VUI):

این یک رابط فرمان صوتی است که از تشخیص گفتار استفاده می کند تا به کاربران امکان تعامل با دستگاه را می دهد.

 • رابط کاربری لمسی:

این نوع رابط اجازه می دهد تا کاربران از طریق لمس با دستگاه در تعامل باشند.

 • رابط کاربری مبتنی بر منو:

کاربر با پیمایش در یک سری از صفحه ها و فهرست ها با یک دستگاه در تعامل است.

 •  رابط خط فرمان (CLI):

این یک رابط کاربر مبتنی بر متن است که برای مدیریت و مشاهده پرونده ها در رایانه استفاده می شود.

 • رابط کاربری گرافیکی (GUI):

این نوع رابط کاربری با استفاده از آیکون های گرافیکی امکان تعامل با دستگاه های الکترونیکی را فراهم می آورد.

نمونه هایی از رابط های کاربر

نمونه هایی از رابط های کاربر

رابط های کاربر

رابط های کاربر می توانند اشکال مختلفی به خود بگیرند. چند نمونه از رابط های کاربری که پیش از این با آن ها روبرو بوده اید آورده شده است:

 •  سرعت سنج ماشین
 • دستگاه های خودپرداز
 •  دستگاه های واقعیت مجازی
 • کنترل از راه دور

چرا رابط کاربری مهم است؟

چرا رابط کاربری مهم است؟

چرا رابط کاربری مهم است؟

طراحی رابط کاربری بخش مهمی از ایجاد یک تجربه کاربری مثبت با یک محصول یا خدمات است. بیشتر کاربران تعیین می کنند که یک محصول یا خدمات ، خیلی سریع بر اساس ظاهر طراحی و قابلیت دسترسی طراحی شود. مسئولیت اصلی یک طراح ایجاد واسطه هایی است که کاربر بسیار کارآمد و قابل استفاده می داند. به همین دلیل است که طراحان در تلاشند تا نیازهای کاربر را بطور کامل درک کنند و در زمینه ای که با محصول تعامل می گیرند ، تحقیقاتی را انجام دهند.کاربران باید بتوانند در هنگام تعامل با محصول ، اهداف و وظایف خود را در حد امکان بدون نیاز به انجام برسانند و همچنین از این تجربه لذت ببرند. شما می توانید جهت طراحی سایت و UI  از طریق همین سایت اقدام نمایید. فن گستران همراه همیشگی شما.