کاتلین یا جاوا ؟ اگر شما یک برنامه نویس موبایل هستید ، احتمالاً Java برای ساختن برنامه های اندرویدی زبان شما است. اما زبان های جدیدی در سراسر جهان وجود دارد که ممکن است تسلط جاوا در دنیای اندرویدی را به چالش بکشد. یکی از آن ها کاتلین است ، یک زبان برنامه نویسی نسبتاً جدید ، که قبلاً توسط Google به عنوان یک زبان “کلاس اول” پشتیبانی شده در Android اعلام شده است. اما تفاوت کاتلین با جاوا در چیست؟ شما برای برنامه نویسی اندروید از کدام زبان استفاده خواهید کرد؟

کاتلین یا جاوا

تفاوت کاتلین با جاوا

اگر چه زبان های برنامه نویسی به طور مداوم در حال توسعه و بهبود هستند ، كاتلین در حال حاضر یك سیستم بالغ محسوب می شود و محبوبیت آن به سرعت در حال رشد است ، به خصوص در صحنه توسعه تلفن همراه. در اینجا مقایسه مفصلی از کاتلین یا جاوا ؟ برای کمک به شما در تصمیم گیری کدام زبان برای پروژه توسعه بعدی موبایل شما ارائه شده است. چالش خود را با تیم فن گستران در میان بگذارید و ما برای ارائه یک محصول دیجیتال برجسته با شما همکاری خواهیم کرد.

کاتلین چیست؟

کاتلین چیست؟

کاتلین چیست

کاتلین توسط برنامه نویسان JetBrains (محیط های توسعه یکپارچه) طراحی شده است تا برخی از ویژگی های مدرن را به توسعه موبایل جاوا اضافه کند.  این قطعاً پس از اعلام شدن به عنوان زبان رسمی برنامه نویسی برای اندروید در Google I / O در سال 2018 ، به طور خاص جابجایی پیدا کرده است. Google همچنین از داخل به استفاده از کاتلین به جای جاوا در اندروید تغییر کرده است. کاتلین یک زبان آزاد و با زبان استاتیک تایپ شده و مبتنی بر دستگاه مجازی جاوا (JVM) است ، اما می توانید آن را در JavaScript نیز برای ساختن کدی که می تواند در iOS اجرا شود ، کامپایل کنید. تمام چیزی که لازم است نصب پلاگین کاتلین و اجازه پیکربندی پروژه شما است.

 جوانب مثبت کاتلین

 جوانب مثبت کاتلین

زبان کاتلین

 • کاتلین در توسعه Android از کشش زیادی برخوردار است ، اما در پروژه های پس زمینه نیز استفاده می شود.
 • کاتلین نه تنها قادر است تقریباً در هر پلتفرمی از جمله Android ، JVM ، JavaScript و بومی کامپایل شود .
 • با استفاده از چارچوب Kotlin Multiplatform ، می توانید یک پایگاه داده مشترک را استخراج کنید که همه آن ها را در همان زمان هدف قرار دهد.
 • با استفاده از قابلیت برنامه نویسی زبان ، می توانید از Kotlin مستقیماً در اسکریپت های ساخت Gradle استفاده کنید.
 • جابجایی از Java به Kotlin بسیار آسان است – فقط افزونه Kotlin را نصب کنید ، آن را به پرونده های Gradle build اضافه کنید و روی “Convert” کلیک کنید.
 • کاتلین یک پشتیبانی ایمن داخلی تهی از زندگی را فراهم می کند ، به خصوص در Android که پر از API های قدیمی به سبک جاوا است این راه به مراتب مختصر تر و رسا تر از جاوا است و این به معنی فضای کمتری برای خطا است. می توانید ماژول های جدید را در Kotlin بنویسید و مطمئن باشید که آن ها در کنار کد جاوا موجود کار خواهند کرد. کاتلین با کلیه کتابخانه ها و چارچوب های جاوا ، JVM سازگار است ، و می تواند با سیستم های Gradle یا Maven build یکپارچه شود. Devs می تواند از مجموعه ای به سرعت در حال رشد پروژه های منبع باز در GitHub ، بسیاری از کتاب ها ، منابع یادگیری و دوره های آنلاین بهره مند شود. اتخاذ کاتلین هیچ هزینه ای ندارد (به جز یادگیری و آموزش).

جوانب منفی کاتلین

جوانب منفی کاتلین

معایب کاتلین

 • به جای منحنی یادگیری شیب دار هنگام تغییر کل تیم ها به کاتلین به دلیل ترکیب مختصر زبان (هم نعمت و هم یک چالش).
 • سرعت تدوین کمتری نسبت به جاوا (گرچه نشان داده شده که کاتلین در بعضی موارد جاوا را شکست می دهد).
 • جامعه توسعه دهنده نسبتاً کوچکتر در مقایسه با جاوا ، که به معنی محدود بودن منابع یادگیری و مشکل در یافتن پاسخ به سؤالات است.
 • یک نگاه به Stack Overflow یک ایده را به شما می دهد – فقط در حدود 26،000 سؤال وجود دارد که با کاتلین در برابر 1.5 میلیون سؤال درباره جاوا نشان داده شده است.
 • تعداد بیشتری از برنامه نویسان کاتلین در دسترس هستند ، با این وجود پیدا کردن یک مربی با تجربه برای تیم شما ممکن است کمی تلاش بیشتری داشته باشد.

موارد استفاده از کاتلین

موارد استفاده از کاتلین

استفاده از کاتلین

در اینجا چند برنامه شگفت انگیز نوشته شده در کاتلین وجود دارد:

 •   Pinterest – برنامه تلفن همراه برای ایده های خلاق به اشتراک گذاری برنامه های اجتماعی.
 • Trello – ابزاری بصری برای سازماندهی کار با لیست های قابل انجام کار.
 •  CarLens – برنامه شناسایی اتومبیل طراحی شده توسط یادگیری ماشینی است که توسط تیم تحقیق و توسعه
 • Netguru – برای شناسایی اتومبیل و نمایش اطلاعات در مورد آن ها ساخته شده است. کد آن در GitHub موجود است.

جاوا چیست؟

جاوا چیست؟

جاوا چیست؟

جاوا مورد علاقه بسیاری از توسعه دهندگان هنگام توسعه برنامه های اندرویدی است – عمدتاً به این دلیل که اندروید قبلاً در جاوا نوشته شده بود. جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که عنوان دومین زبان فعال در GitHub را در خود جای داده است. جای تعجب نیست – بیش از 20 سال است که می گذرد ، و به نظر می رسد محبوبیت آن فقط در حال رشد است. برای یادگیری مبانی و مباحث اولیه جاوا می توانید با کلیک روی لینک مربوط به آن به صفحه اختصاصی آن در فن گستران وارد شده و تمامی اطلاعات مربوط به آن را دریافت نمایید.

جوانب مثبت جاوا

جوانب مثبت جاوا

مزایای جاوا

 • آسان برای یادگیری و درک.
 •  انعطاف پذیر – می توانید آن را در یک پنجره مرورگر یا یک ماشین مجازی اجرا کنید. این کار در استفاده مجدد از کد و به روزرسانی نرم افزار مفید است.
 •  Android به Java متکی است – SDK Android حاوی بسیاری از کتابخانه های استاندارد جاوا است.
 • جاوا دارای یک اکوسیستم بزرگ منبع باز است که بخشی از آن به دلیل پذیرش دستگاه مجازی جاوا (JVM) برای اندروید است.
 •  مونتاژ شتاب در Gradle – همه ما از این بابت در هنگام مونتاژ پروژه های بزرگ تشکر می کنیم.
 •  برنامه های جاوا فشرده تر هستند و در هنگام نیاز به عملکرد بهتر ، بهینه سازی آن ها راحت تر است. همچنین ، در مقایسه با کاتلین ، برنامه های جاوا سبک تر هستند (حتی به طور کامل آنالوگ) زیرا جاوا یک زبان ضروری تر است.

جوانب منفی جاوا

جوانب منفی جاوا

معایب جاوا

جاوا محدودیت هایی دارد که باعث ایجاد مشکل در طراحی API Android می شود. به عنوان یک زبان شفاهی ، جاوا نیاز به نوشتن کد بیشتر دارد ، که خطر بیشتری از خطاها و اشکالات را به همراه دارد. در مقایسه با بسیاری از زبان های دیگر کندتر است و به حافظه زیادی نیاز دارد.

موارد استفاده از جاوا

موارد استفاده از جاوا

استفاده از جاوا

در اینجا چند نمونه از برنامه های برجسته منبع باز نوشته شده در جاوا:

 •   Android-oss – برنامه رسمی kickstarter.com آندروید ، یک بستر اجتماعی برای تأمین بودجه پروژه های خلاقانه.
 •  NewPipe – یک پروژه برنامه پخش فیلم سبک وزن برای اندروید؛
 •  مهندسی وردپرس – برنامه رسمی وردپرس برای اندروید.

اگرچه ویژگی های جدید در کاتلین توسعه یافته است ، پایه اصلی کد هنوز از کد جاوا تشکیل شده است.

چرا از کاتلین برای اندروید استفاده کنیم؟

چرا از کاتلین برای اندروید استفاده کنیم؟

استفاده از کاتلین برای اندروید

شاید تعجب کنید – منظور از تغییر سوئیچ از جاوا به کاتلین چیست؟ و بحث اصلی ممکن است این واقعیت باشد که کاتلین برای پرداختن به مسائل جاوا طراحی شده است. این بدان معنی است که کاتلین مکانیسم های ایمنی زیادی دارد و در عین حال رسا تر از جاوا است.  شاید به همین دلیل است که کاتلین جزء پنج زبان برتر مورد علاقه توسعه دهندگان است.

چرا گوگل کاتلین را به عنوان زبان رسمی برنامه نویسی خود انتخاب کرد؟

چرا گوگل کاتلین را به عنوان زبان رسمی برنامه نویسی خود انتخاب کرد

انتخاب زبان برنامه نویسی کاتلین توسط گوگل

 • این زبان 100 درصد با زبان برنامه نویسی جاوا قابل تعامل است

کاتلین با این ایده که کاملاً قابل تعامل با جاوا باشد ، تصور شده است. این بدان معنی است که توسعه دهندگان برنامه Android می توانند از تعدادی کتابخانه جاوا برای نوشتن کد در کاتلین استفاده کنند و می توانند با کمک مبدل های ارائه شده توسط شرکت توسعه دهنده زبان JetBrains ، کد جاوا را از Kotlin تولید کنند. معنی این برای سازمان ها این است که آن ها می توانند از طریق استعداد های موجود خود با آموزش برنامه نویسی کاتلین به جای اینکه برای استخدام یک تیم کاملاً جدید برای توسعه در کاتلین اقدام کنند ، از استعدادهای موجود خود استفاده کنند.

 • معماری ایمن

یکی از بزرگترین مشکلاتی که توسعه دهندگان هنگام کار با جاوا با آن روبرو هستند امنیت معماری آن است. Kotlin با هدف ریشه کن کردنNullPointerException از کد و در نتیجه شانس خراب شدن برنامه های تلفن همراه در اواسط عملیات کاهش یافته است.

 • برنامه های Android نوشته شده در Kotlin سریعتر اجرا می شوند

با پشتیبانی از توابع درون خطی ، کاتلین قادر است سرعت اجرای توابع لامبدا را افزایش دهد. همچنین ، از آنجا که این کتابخانه دارای یک کتابخانه زمان اجرا جمع و جور است ، روش های اضافه شده در زمان اجرا بسیار کمتر از جاوا هستند ، این برنامه ها را قادر می سازد تا سریعتر در دستگاه های کاربران اجرا شوند.

 • کاتلین بسیار جمع و جور تر و مختصر است

این واقعیت که یک کلاس نوشته شده به زبان رسمی جدید گوگل بسیار فشرده تر و مختصر تر از جاوا است یکی از دلایل اصلی محبوبیت روزافزون و پذیرش این زبان است. از آنجا که کلاس کم حجم است ، مقدار کدی که باید در کاتلین نوشته شود نیز بسیار کمتر از جاوا است.  و همانطور که هر توسعه دهنده می داند ، کد کمتری با اشکالات کمتر ، زمان توسعه سریعتر و در نهایت هزینه های توسعه کمتر است.

 • برنامه نویسی کارآمد با کمک IDE

توسعه دهندگان برنامه اندرویدی به دلیل وجود IDE های قوی نسبت به جاوا قادر به نوشتن کد با کارآمدتر هستند.  مؤلفه های کاتلین مانند پسوند های Anko و Android که امکان توسعه جایگزین تابع  () findViewById را برای توسعه دهندگان فراهم می کند ، به توسعه دهندگان کمک می کند تا کدی را بنویسند که بسیار خواندنی تر است.

کاتلین از ویژگی هایی بهره می برد که نه تنها زندگی برنامه نویسان برنامه Android را آسان تر می کند بلکه باعث بهبود تجربه کلی کاربر می شود. آیا زمان حرکت دنیا از جاوا فرا رسیده است؟ آیا اکنون جاوا رسماً در مسیر تبدیل شدن به یک زبان برنامه نویسی منسوخ است؟ جامعه توسعه دهندگان برنامه های اندرویدی معتقد است که آینده این دو زبان برنامه نویسی در حال رشد است.  حتی اگر سناریوی امروزی را نیز مورد بررسی قرار دهید ، در حالی که کاتلین توانسته است خود را به عنوان زبان برنامه نویسی پیشرو معرفی کند و توسط طیف وسیعی از مشاغل مختلف در سراسر صنایع مورد قبول و تصویب قرار بگیرد ، اما در بسیاری از موارد کاتلین از جاوا عقب مانده است.

چرا کاتلین از جاوا سبقت نمی گیرد؟

چرا کاتلین از جاوا سبقت نمی گیرد؟

کاتلین یا جاوا

1. اندازه apk. بالا

کاتلین در مقایسه با جاوا از اندازه زمان اجرا بزرگتری بهره مند است. بعلاوه ، کتابخانه استانداردی که این زبان دارد ، اندازه apk. را نیز افزایش می دهد. این بدان معنی است که در حالی که Kotlin می تواند اندازه برنامه تا 800 کیلوبایت را پشتیبانی کند ، لحظه ای که این اندازه افزایش یابد ، برنامه سنگین می شود. این برخلاف روند برنامه های کاربردی میکرو سرویس سبک است که امروزه تبدیل به یک هنجار شده است.

2. مشکل در خواندن کد

از آنجا که کد نوشته شده در Kotlin نسبت به همان کدی که در جاوا نوشته شده است ، کمتر است ، می تواند برای توسعه دهندگان برنامه اندرویدی سطح متوسط ​​که ممکن است کد شفاف را ترجیح دهند ، یک چالش باشد.

3. این زبان هنوز نسبتاً جدید است

تعداد توسعه دهندگان جاوا در مقایسه با کسانی که از Kotlin استفاده می کنند بسیار بیشتر است. جاوا از آموزش های ویدئویی ، وبلاگ ها و مقالات پشتیبانی می کند که در مورد کوتلین اینگونه نیست.

4. برنامه های ساخته شده در جاوا بسیار کم حجم تر هستند

وقتی صحبت از توسعه برنامه های پیچیده می شود ، مقیاس برنامه نویسی که لازم باشد چیزی است که جاوا می تواند خیلی بهتر از Kotlin از آن پشتیبانی کند.  همانطور که گفته شد ، هر دو کاتلین یا جاوا با سهم نقاط قوت و محدودیت های خود همراه هستند. در سناریویی مانند این ، شما چگونه تصمیم می گیرید از بین کاتلین یا جاوا  برای توسعه برنامه Android از کدام زبان استفاده کنید؟

نتیجه گیری

کاتلین یا جاوا ؟ در حالی که کاتلین مزایای بسیاری را ارائه می دهد که جاوا ندارد ، اما هنوز هم دارای کاستی هایی است. وقتی به تیم خود اجازه می دهید تا  Kotlin را آزمایش کنند ، به یاد داشته باشید که انتقال به یک زبان جدید همیشه برای توسعه دهندگان که قبلاً ابزارها و استراتژی هایی را پیدا نکرده اند ، هیجان انگیز است.  برای آشنایی با کاتلین باید حداقل یک ماه به تیم خود بدهید تا این برنامه را ایجاد کند. همچنین باید در نظر داشته باشید که جاوا برای توسعه برنامه Android ضروری خواهد بود.  اما اگر شما یک مبتدی هستید که به دنبال یک چالش جدید هستید ، امتحان کردن کاتلین منطقی است ، به خصوص اگر می خواهید روی پروژه های نوآورانه برای مبتدیان کار کنید. اگر تیمی از توسعه دهندگان تلفن همراه را اداره می کنید ، بهتر است یک بار Kotlin آزمایش کنید تا بررسی کنید که آیا این زبان جدید مزایای ملموس را به شما منتقل می کند یا خیر.