تجربه کاربری یا UX کاربر مفهومی است که ابعاد مختلفی دارد ، و شامل رشته های مختلفی از جمله طراحی تعامل ، معماری اطلاعات ، طراحی بصری ، قابلیت استفاده و تعامل انسان و کامپیوتر است.  اما بیایید سعی کنیم تصویری واضح تر از معنای واقعی آن به دست آوریم. به خواندن ادامه دهید تا با فن گستران به تمامی سوالات ذهنتان پاسخ دهید.

تجربه کاربری یا UX چیست؟

تجربه کاربری یا UX چیست؟

تجربه کاربری یا UX چیست؟

تجربه کاربری (UX) احساسات و نگرش های شخص در مورد استفاده از یک محصول ، سیستم یا خدمات خاص است. این شامل جنبه های عملی ، تجربی ، عاطفی ، معنی دار و با ارزش تعامل انسان و کامپیوتر و مالکیت محصول است. علاوه بر این ، درک فرد از جنبه های سیستم مانند ابزار ، سهولت استفاده و کارآیی را در بر می گیرد. تجربه کاربر ممکن است ماهیت ذهنی داشته باشد تا حدی که مربوط به ادراک و تفکر فرد با توجه به یک محصول یا سیستم باشد. UX به صورت پویا متفاوت است و به دلیل تغییر شرایط استفاده ، مدام در طول زمان تغییر می کند. تجربه کاربری در مورد چگونگی تعامل کاربر با یک محصول است.

برای مثال: فرض کنید شما مبلمانی را خریداری کرده اید و در ابتدا برای استفاده از این وسیله بسیار اشتباق دارید اما پس از مدتی خواهید فهمید مبلمانتان کیفیت لازم را ندارد و از نشیمن آن لذت نخواهید برد و حتی به فکر تعویض آن خواهید افتاد در این صورت است که تجربه کاربری لذت بخشی نداشته اید .به بیان ساده تجربه کاربری در دنیای دیجیتال به این معناست که کاربران بتوانند به نحوه ای با خدمات و محصولات شما تعامل داشته باشند و به طور مکرر ترقیب شوند از محصولات شما استفاده نمایند. در این باره نظرات و خواسته های کاربران در صدر خواسته های طراحان قرار می گیرد. گاهی شرکت ها محصولی را عرضه می کنند و سپس طبق نظرات و انتقاداتی که کاربران ارائه می دهند با اعمال تغییرات نسخه کامل تری از آن محصول ارائه می دهند این موضوع سبب خواهد شد کاربران تمامی نیازهایشان را از محصول کسب نمایند.

طراحی تجربه کاربری [مراحل طراحی تجربه کاربری ]

طراحی تجربه کاربری [مراحل طراحی تجربه کاربری ]

مراحل طراحی تجربه کاربری

برای انجام یک تجربه کاربری ایده آل باید تمامی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. استراتژی

ابتدا باید هدفتان را مشخص کرده و مطابق با راه های رسیدن به آن هدف استراتژی خود را تعیین کنید. اغلب زمانی که افراد می خواهند از یک تجربه کاربری ایده آل بهره مند شوند زمانی است که نیاز است مشتری را به خود و محصولاتشان جذب کنند و همین هدف آن ها خواهد یود.

2. تحقیقات

تحقیقات هنگام طراحی یک تجربه کاربردی بسیار حائز اهمیت است. شما باید تحقیقات گسترده ای در رابطه با شناسایی مشتریان ، علایق ، سلیقه و نیاز های آن ها داشته باشید تا بتوانید محصول یا خدماتی را ارائه دهید که بتواند نیاز آن ها را رفع کند. از این رو باید روی تمامی نقاط ضعف و قوت محصولتان مسلط شوید.

3. طراحی اولیه

در این مرحله باید تمامی مسیری که کاربر برای دیدن محصولات شما طی خواهد کرد و تمامی اقداماتی که ممکن است بعدا رخ دهد را روی کاغذ بکشید. باید تحلیل کنید که کاربر قرار است از ابتدا تا انتهای همراهیش با سایت شما چه اتفاقاتی برایش رخ دهد و چه تجربه کاربری انتظار او را می کشد.

4. تولید اولیه

حال بر اساس طرح اولیه نمونه ای ابتدایی را تولید می کنید و به عنوان آزمایشی آن را ارزیابی و پس از تست باگ مشکلات آن را برطرف خواهید کرد.

5. ارزیابی و تست

حال نوبت به ارزیابی و تست نمونه اولیه خواهد رسید. پس از بررسی شما می توانید محصول نهایی را وارد بازار کرده و بدست کاربران برسانید.

6. انتشار محصول نهایی

بعد از انجام تمامی مراحل و ساده سازی تجربه کاربری شما قادر خواهید بود محصول نهایی را منتشر کرده و در انتظار بازخورد کاربران باشید تا بتوانید در جهت بهبود مجصولات گام بردارید.

این راهنما با هدف آشنایی شما با رشته حرفه ای طراحی UX در زمینه سیستم های مبتنی بر وب مانند وب سایت ها و برنامه ها است. طراحان UX همچنین زیر سیستم ها و فرآیندهای درون یک سیستم را بررسی می کنند. به عنوان مثال ، آن ها ممکن است روند پرداخت یک وب سایت تجارت الکترونیکی را مطالعه کنند تا ببینند آیا کاربران روند خرید محصولات از وب سایت را آسان و دلپذیر می دانند. آن ها می توانند با مطالعه مؤلفه های زیر سیستم ، عمیق تر جستجو کنند ، از جمله اینکه ببینیم تجربه کاربران در حال پر کردن زمینه های ورودی به فرم وب چقدر کارآمد و دلپذیر است. در مقایسه با بسیاری از رشته های دیگر ، به ویژه سیستم های مبتنی بر وب ، UX نسبتاً جدید است. اصطلاح ” تجربه کاربر” توسط دکتر دونالد نورمن ، محقق علوم شناختی ایجاد شد و همچنین اولین کسی بود که اهمیت طراحی محور کاربر را توصیف می کند (این تصور را که تصمیم گیری های طراحی باید بر اساس نیازها و خواسته های کاربران باشد).شرکت فن گستران می تواند شما را در زمینه طراحی UX یاری رساند. شما عزیزان می توانید از طریق شماره تماس 09166680284 با کارشناسان ما در این زمینه ارتباط برقرار نمایید.

طراحان UX به شرکت ها کمک می کنند تا مشتریان خود را درک کنند

طراحان UX به شرکت ها کمک می کنند تا مشتریان خود را درک کنند

تجربه کاربری (UX)

طراحان UX تقاضای زیادی دارند. در این بخش ، دانش آموختگان یاد می گیرند که چگونه بسیاری از مهارت های سخت و آسان مورد نیاز خود را برای پیشرفت در دنیای سریع و خدمات طراحی طراحی کنند.  بیاموزید که چگونه تجربیات مفید و موفق کاربر را ایجاد کنید طراحان UX در تقاطع رفتارهای انسانی ، تقاضای بازار و جدیدترین فناوری ها فعالیت می کنند. این نقش به طور مستقیم در فرآیند ساختن یک محصول مفید ، قابل استفاده و لذت بخش برای کاربران تاثیر گذار است. آن ها راحت می توانند جلسات طراحی مشارکتی را با محققان ، طراحان ، مدیران محصول و مهندسین تولید کنند تا ایده های طراحی را مستقیماً از مضامین تحقیق تولید کنند. طراحان UX شرکت فن گستران همواره در تلاش اند بهترین ها را برای شما به اشتراک بگذارند شما عزیزان می توانید جهت طراحی UX با متخصصین ما ارتباط برقرار نموده و از مشاورین ما در این زمینه یاری بخواهید.

هدف از طراحی تجربه کاربری چیست؟

هدف از طراحی تجربه کاربری چیست؟

طراحی تجربه کاربری

مطابق مطالعه‌ای از مجله آكسفورد در تعامل با رایانه:  هدف از طراحی UX در تجارت “بهبود رضایت مشتری و وفاداری از طریق ابزار ، سهولت استفاده و لذت ارائه شده در تعامل با یک محصول است.” به عبارت دیگر ، طراحی UX فرایند طراحی (دیجیتال یا فیزیکی) محصولاتی است که با آن ها تعامل مفید ، آسان و کاربردی لذت بخش است. اما متأسفانه ، این توضیح کاملی درباره طراحی UX نیست. پس به خواندن خود ادامه دهید.

ویژگی های تجربه کاربری

ویژگی های تجربه کاربری

ویژگی های تجربه کاربری

 • سودمندی

محصولاتی که ارائه می دهید باید تمامی نیازهای کاربرانتان را رفع کند.

 • قابلیت استفاده

کاربران باید به سادگی بتوانند محصولی که شما ارائه می دهید را درک نمایند.

 • قابلیت جستجو

قابلیت جستجو برای کاربر اهمیت بسیاری دارد و کاربران باید بتوانند محصولات مورد نظرشان را به راحتی جستجو و بیابند.

 • مطلوبیت

محصول و خدماتی که ارائه می دهیم باید زیبا و دلپذیر باشد و مخاطب را به خود جذب نماید.

 • دسترسی پذیری

دسترسی پذیری بدین معناست که تمامی افراد حتی افراد معلول از محصولات و خدمات سایت شما استفاده کنند.

 • قابلیت اعتماد

در طراحی تجربه کاربری باید بتوانیم در وهله اول اعتماد مشتریان را کسب کنیم. به تعبیری اگر مشتریان در ارتباط با شما دچار بی اعتمادی شوند شانسی دوباره به شما نخواهند داد پس جلب رضایت مشتری بسیار اهمیت دارد.

تجربه کاربری در مقایسه با رابط کاربری

تجربه کاربری در مقایسه با رابط کاربری

Ui و UX

در ابتدایی ترین تعریف ، رابط کاربری (UI) مجموعه ای از صفحه نمایش ها ، صفحات و عناصر بصری – مانند دکمه ها و نمادها – است که شخص را قادر می سازد با یک محصول یا خدمات ارتباط برقرار کند. از طرف دیگر ، تجربه کاربر (UX) تجربه داخلی است که شخص به دلیل تعامل با هر جنبه ای از محصولات و خدمات یک شرکت دارد.  معمول است که افراد این اصطلاحات را به صورت متناوب یا گاهی نادرست استفاده کنند. اگر تا به حال سؤال کرده اید ، “UI چیست ، UX چیست و تفاوت بین آن ها چیست؟” در این مطلب کمی عمیق تر به UX خواهیم پرداخت تا درک بهتری از تفاوت های بین آن ها داشته باشیم.

چرا UX مهم است؟

چرا UX مهم است؟

طراحی UX

امروزه با تأکید بسیار زیادی بر طراحی کاربر محور ، توصیف و توجیه اهمیت طراحی و افزایش تجربه کاربر تقریباً غیر ضروری به نظر می رسد. به سادگی می توانیم بگوییم ، “این مهم است زیرا به نیازهای کاربران ما می پردازد  ”  و احتمالاً همه از آن راضی هستند.  با این وجود ، کسانی از ما که قبل از رمزگشایی در طراحی وب کاربر ، قابلیت استفاده و دسترسی به وب کار کرده ایم ، می دانیم که ما قبلاً وب سایت های متفاوتی را ایجاد کرده ایم. قبل از این که مشتریان (و ما) ارزش طراحی کاربر محور را درک کنند ، ما تصمیمات طراحی را فقط بر اساس دو مورد اتخاذ کردیم: آنچه فکر می کنیم عالی است و مشتری می خواست ببیند.  ما بر اساس آنچه فکر می کردیم کار می کنیم تعامل ایجاد کردیم – ما خودمان طراحی کردیم. تمرکز بیشتر روی زیبایی شناسی و مارک تجاری بود ، اما اندکی فکر نمی کردید افرادی که از وب سایت استفاده می کنند نسبت به آن چه احساسی دارند.  هیچ علمی در پشت کاری که انجام دادیم وجود ندارد. ما این کار را کردیم زیرا نتایج خوب به نظر می رسید ، زیرا آن ها خلاق بودند (بنابراین فکر می کردیم) و به این دلیل چیزی بود که مشتریان ما می خواستند.

اما این دهه شاهد دگرگونی وب هستیم. وب سایت ها به قدری پیچیده و دارای ویژگی هایی غنی شده اند که برای کارآمد بودن ، باید از طراحی های عالی کاربر استفاده کنند. علاوه بر این ، کاربران به روش های فزاینده ای به وب سایت ها دسترسی پیدا کرده اند: دستگاه های تلفن همراه ، چشم انداز گسترده مرورگرها ، انواع مختلف اتصالات اینترنتی. ما همچنین از اهمیت دسترسی – یعنی دسترسی جهانی به محصولات مبتنی بر وب – نه تنها برای کسانی که نیازهای ویژه ای دارند ، مانند خواننده های صفحه نمایش و دستگاه های ورودی غیر سنتی آگاه شده ایم ، بلکه برای کسانی که چنین کاری ندارند اتصالات پهنای باند دارند یا دستگاه های موبایل قدیمی دارند و موارد دیگر.

با همه این تغییرات گسترده ، وب سایت هایی که به طور مداوم از آن خارج شده اند ، همان هایی هستند که زمانی از آن ها لذت می بردند.

مزایای طراحی تجربه کاربری

مزایای طراحی تجربه کاربری

مزایای طراحی تجربه کاربری

گفتن این که همه سیستم های وب از ارزیابی کامل بهره می برند و طراحی تجربه کاربر آسان است؛ اگر شما به طراحی کاربر محور اهمیت دهید استدلال در مورد آن سخت است. اما ما در دنیای کامل زندگی نمی کنیم و منابع نامحدود نداریم. بنابراین ، ما باید مناطقی را که برای به دست آوردن بیشترین استفاده از طراحی UX و طراحان UX هستند ، در اولویت بندی و شناسایی قرار دهیم.

مبانی تجربه کاربری

مبانی تجربه کاربری

مبانی تجربه کاربری

این که یک تجربه کاربری معنی دار و با ارزش کاربر وجود داشته باشد ، باید اطلاعات زیر را داشته باشید:

 •  مفید: محتوای شما باید اصلی باشد و یک نیاز را برآورده سازد.
 •  قابل استفاده: طراحی سایت باید آسان برای استفاده کاربران باشد.
 •  مطلوب: از تصویر ، هویت ، مارک و سایر عناصر طراحی برای برانگیختن احساسات و قدردانی استفاده می شود.
 •  قابل یافتن: محتوا باید در سایت و خارج از سایت قابل پیمایش و مکان یابی باشد.
 •  در دسترس: برای افراد معلول باید محتوا در دسترس باشد.
 •  قابل اعتماد: کاربران باید به آنچه به آن ها می گویید اعتماد و اعتقاد داشته باشند.

اصول و مراحل طراحی تجربه کاربری

اصول و مراحل طراحی تجربه کاربری

اصول و مراحل طراحی تجربه کاربری

UX یک میدان در حال رشد است که هنوز خیلی تعریف می شود. ایجاد یک طراحی محور کاربر محور ، شامل اصول تعامل انسان و کامپیوتر (HCI) می شود و بیشتر شامل رشته های زیر می شود:

مدیریت پروژه بر برنامه ریزی و سازماندهی یک پروژه و منابع آن تمرکز دارد. این شامل شناسایی و مدیریت چرخه عمر مورد استفاده ، استفاده از آن در فرآیند طراحی کاربر محور ، تشکیل تیم پروژه و هدایت کارآمد تیم در تمام مراحل تا زمان اتمام پروژه است.

تحقیقات کاربر بر درک رفتارها ، نیازها و انگیزه های کاربر از طریق تکنیک های مشاهده ، تجزیه و تحلیل کار و سایر روش های بازخورد تمرکز دارد.

قابلیت استفاده ارزیابی در مورد چگونگی استفاده کاربران می تواند یک محصول را یاد بگیرد و از آن ها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند. همچنین به چگونگی رضایت کاربران از آن فرآیند اشاره دارد.

معماری اطلاعات (IA) بر چگونگی سازماندهی ، ساختار و ارائه اطلاعات به کاربران متمرکز است.

طراحی رابط کاربر بر پیش بینی کارهایی که ممکن است کاربران برای انجام آن نیاز داشته باشند و اطمینان از اینکه رابط دارای عناصری است که دسترسی ، درک و استفاده از آن ها برای تسهیل این اقدامات آسان است ، متمرکز است.

طراحی تعامل (IxD) بر ایجاد سیستم های تعاملی جذاب با رفتارهای متفکر تمرکز دارد.

طراحی ویژوال بر تضمین یک رابط زیبا شناختی مطابق با اهداف برند تمرکز دارد. استراتژی محتوا با برنامه ریزی برای ایجاد ، تحویل و حکمرانی در پشت آن ، بر نوشتن و تغییر مطالب مفید متمرکز است.

دسترسی به این موضوع متمرکز است که چگونه یک فرد معلول از یک سایت ، سیستم یا برنامه دسترسی یا سود می برد.

اهمیت تجربه کاربری در سئو

اهمیت تجربه کاربری در سئو

اهمیت تجربه کاربری (UX) در سئو

چرا باید بهبود قابلیت استفاده و UX سایت شما بخشی از استراتژی سئو شما باشد؟ Google یا سایر موتورهای جستجو می خواهند بهترین نتیجه را برای پرس و جوهای خود به افراد ارائه دهند. بهترین نتیجه فقط به معنای بهترین جواب نیست بلکه به معنای بهترین تجربه است. به عنوان مثال ، اگر به دنبال جواب “تحقیقات کلمه کلیدی هستید؟” Google می خواهد با روشی سریع ، دلپذیر و مطمئن بهترین جواب را به شما بدهد. بنابراین حتی اگر پاسخی عالی در یک پست نوشتید اما سایت شما کند ، آشفته یا ناامن است ، Google پست شما را بهترین پاسخ نمی داند.

متخصص معمولی سئو لزومی ندارد که یک متخصص UX تمام عیار باشد. با این حال ، آن ها باید درک بسیاری از اصول اولیه وب سایت UX داشته باشند.  بهینه سازی UX چیزی غیر از تمرکز بر بازدید کننده نیست. هر کاری که ما در حوزه بازاریابی وب انجام می دهیم باید بازدید کننده را در ذهن داشته باشد.  بله ، ما کارهای خاصی را برای موتورهای جستجو انجام می دهیم ، اما موتورهای جستجو (تقریباً همیشه) به این چیزها احتیاج دارند ، زیرا آن ها این چیزی را یاد گرفته اند که کاربران (جستجو کنندگان) آن ها می خواهند.  موتورهای جستجو برخی از پیشرفته ترین عملیات داده کاوی جهان را دارند. آن ها فقط به مردم کمک نمی کنند تا آنچه را که می خواهند پیدا کنند. آن ها داده هایی را جمع آوری می کنند که به آن ها در درک رفتار کاربر کمک می کند. از این داده ها ، الگوریتم ها (جهت آشنایی با الگوریتم های جدید گوگل به صفحه ” معرفی جدیدترین الگوریتم های گوگل 2020 ” مراجعه کنید) به منظور جلب توجه بیشتر جستجوگر ها از آنچه می خواهند و آنچه نمی دانند ، بیشتر جستجوی می شوند.  این بدان معناست که وب سایت هایی که کار بهتری برای رفع نیازهای جستجوگر ها انجام می دهند شانس بهتری برای فرود در صفحه اول نتایج جستجو دارند. به این معنا ، هر کاری را برای موتورهای جستجو انجام می دهیم برای جستجوگران انجام می دهیم.

نتیجه گیری:

با توجه به توضیحات بالا و مواردی که ذکر شد فهمیدیم که تجربه کاربری یکی از اهداف و استراتژی اصلی در طراحی سایت می باشد و برای اینکه بتوانیم یک سایت ایده آل داشته باشیم باید از طراحی تجربه کاربری (UX) بهره ببریم ، امیدواریم که این نکات و این مقاله مفید بوده باشد در صورتی که انتقاد یا سوالی در این رابطه داشتید می توانید از طریق کامنت و یا تماس با ما در ارتباط باشید.