در دنیای پیش رفته امروز ، اغلب مشاغل برای نجات و پیشرفت خود به دنیای اینترنت روی آورده اند، از همین جهت تمامی کسب کارها نیاز به وب سایت ، اپلیکیشن و ورود به دنیای دیجیتال را دارند، همین موضوع باعث شده افراد زیادی تمایل داشته باشند که شغل برنامه نویسی و بخصوص برنامه نویسی وب را انتخاب کنند. در این مقاله ما قصد داریم بگوییم برای اینکه برنامه نویس وب شویم باید چه مراحلی را طی کنیم و چه چیزی را یاد بگیریم . اما قبل از هر حرفی باید به سوالات زیر پاسخ مناسبی بدهیم .

طراحی وب چیست؟ و به چه کسی طراح وب می گویند؟( Web Design)
برنامه نویسی وب چیست؟ به چه کسی برنامه نویس وب می گویند؟( Web Development)
تفاوت طراحی وب با برنامه نویسی وب در چیست؟
برای یادگیری برنامه نویسی وب به چه ابزارهای نیاز داریم؟
برای برنامه نویسی وب باید چه زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرم؟

طراحی وب چیست ؟ و به چه کسی طراح وب میگویند؟

خیلی از افراد گمان می کنند طراحی وب و برنامه نویسی وب یکی است و این دو با هم تفاوتی ندارند ، اما این دو موضوع از یکدیگر متفاوت هستند . طراحی وب ، طراحی وب سایت و یا Web Design هر سه به یک مفهوم هستند. طراحی وب در واقع عملیاتی است که طرح صفحه وب آماده می شود. هر فعالیتی که در بخش طراحی وب انجام می شود توسط کاربر قابل مشاهده است و کاربر می تواند آن را ببیند. به عبارت دیگر طراح وب می گوید چه چیزی در صفحه وب دیده شود ، چگونه دیده شود و محل قرار گیری آن را مشخص می کند و کسی که کار طراحی وب را انجام می دهد را طراح وب میگویند. فعالیت های طراح وب مستقیما توسط کاربران دیده می شود. به طراحی وب به اصطلاح front end نیز میگویند.

برنامه نویسی وب چیست؟ و به چه کسی برنامه نویس وب میگویند؟

برنامه نویسی وب یا web Development پردازش های پشت صحنه وب هستند و کاربر تنها نتیجه آنها را میبیند. به زبان ساده تر فرض کنید شما وارد صفحه وبی می شوید که در آ‌ن نام کاربری و رمز عبور شما درخواست می شود و در صورتی که نام کاربری و رمز عبور صحیح باشد شما به صفحه شخصی خود هدایت می شوید. در این مثال عناصری موجود در صفحه، رنگ ها ، محل قرارگیری و تصاویری که شما در صفحه مشاهده کرده اید همه مربوط به طراحی وب سایت می باشد ، اما بررسی نام کاربری و رمز عبور شما و یا زمانی که نام کاربری و رمز عبور صحیح است و شما به صفحه خصوصی خودتان منتقل می شوید همه از مسئولیت های برنامه نویسی وب است که به آن بخش back end  نیز گفته می شود.

تفاوت طراحی وب با برنامه نویسی وب در چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد طراحی وب ظاهر سایت را انجام می دهد و برنامه نویسی پردازش عناصر صفحه وب را انجام می دهد . در شرکت های بزرگ و پروژه های بزرگ برای کارایی بهتر و انجام همزمان پروژه ، تیمی برای انجام طراحی وب و تیم دیگر برای برنامه نویسی وب در نظر می گیرند. در نتیجه شما می توانید تصمیم بگیرید که طراح وب باشید و یا برنامه نویس وب. اما افرادی وجود دارند که در هر دو زمینه طراحی وب و برنامه نویسی وب فعالیت دارند، به اصطلاح به این افراد full stack می گویند و خودشان به تنهایی می توانند طراحی و برنامه نویسی یک سایت را انجام دهند.

برای طراحی سایت باید چه چیزی را یاد بگیرم؟

در این قسمت زبان های برنامه نویسی وب و طراحی وب را بیان می کنیم و شما بعد از مطالعه این مقاله تصمیم می گیرید که می خواهید طراح وب شوید و یا برنامه نویس وب و یا هردو.

 •  یادگیری HTML

یادگیری HTML

چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنیم؟

زبان HTML اولین زبانی است که برای طراحی صفحات مورد استفاده قرار گرفته و امروزه تمامی زبان های برنامه نویسی وب و تکنولوژی های مورد استفاده در وب به HTML ختم می شوند.  زبان HTML  مخفف  Hyper Text Markup Language به مفهوم زبان نشانه گذاری ابر متن است و همه برنامه نویسان و طراحان وب، کار خود را با یادگیری زبان html  آغاز کرده اند. در واقع html یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است.

زبان نشانه گذاری html قالب و ساختار صفحه وب شما را مشخص می کند. در زبان html برای نشان دادن عناصر و بخش بندی صفحه وب از تگ ها استفاده می شود. هر عنصر در صفحه تگ مخصوص به خود را دارد و یا به بیان دیگر هر تگ نشانه ای از یک عنصر در صفحه وب است. بزودی آموزش کامل html در سایت قرار خواهیم داد.

 •  یادگیری CSS

یادگیری CSS

چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنیم؟

شما با استفاده از تگ های html تنها می توانید ساختار و عناصر صفحه وب را مشخص کنید. اما این عناصر نه می توانند ظاهر مناسبی داشته باشند و نه محل قرار گیری آنها به درستی تعیین می شود و به طور کلی صفحه کاربر پسندی ایجاد نمی شود. اما برای ایجاد یک صفحه کاربر پسند و زیبا ما نیاز به زبان برنامه نویسی css داریم . css مخفف Cascading Style Sheet به معنی برگ های آبشاری ، اجازه می دهد که بتوانیم عناصری را که با استفاده از html در صفحه قرار داده ایم را طراحی و زیبا کنیم . با استفاده از css می توان فونت ، رنگ، سایز و نحوه چیدمان صفحه به زیبایی انجام شود . css  برای طراحی صفحات وب استفاده می شود و به عنوان front end  در نظر گرفته می شود. Bootstrap  یکی از فریم ورک های محبوب css است که برای طراحی صفحات وب به شما بسیار کمک می کند.

 • یادگیری جاوا اسکریپت

یادگیری جاوا اسکریپت

چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنیم؟

بعد از یادگیری HTML و CSS  شما می توانید یک صفحه وب زیبا اما ایستا طراحی کنید. اما این به چه معنا ست؟ به طور کلی صفحات وب به دو دسته صفحات وب ایستا و دینامیک تقسیم می شوند. در صفحه وب ایستا مطالب صفحه ثابت هستند و با کاربر هیچ تعاملی وجود ندارد و این باعث می شود کاربران جذب چنین صفحات وبی نشوند. کاربر از صفحه وب انتظار تعامل و پویایی دارد . برای طراحی سایت به صورت پویا شما باید از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و زبان های برنامه نویسی سمت وب استفاده کنید. جاوا اسکریپت زبان بسیار محبوب و جذابی است که امروز افراد زیادی را به خود جذب کرده است. با زبان جاوا اسکریپت شما می توانید برنامه نویسی سمت سرور ، طراحی اپلیکیشن، طراحی بازی ، اپلیکیشن های دسکتاپ را طراحی کنید. در واقع جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی تمام عیار است که به برنامه نویسان کمک بسیار زیادی کرده است . از فریم ورک های محبوب جاوا اسکریپت می توان به Jquery و React.js اشاره کرد که با یادگیری این فریم ورک ها شما می توانید صفحات وب پویا و زیبایی را طراحی کنید.

 • یادگیری زبان های برنامه نویسی سمت سرور : PHP

یادگیری زبان های برنامه نویسی سمت سرور : PHP

چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنیم؟

زبان برنامه نویسی php یکی از محبوترین زبان های برنامه نویسی سمت سرور است . یک صفحه وب منطقی باید بتواند به راحتی و با سرعت اطلاعات را از پایگاه داده واکشی کند و به کاربر نمایش دهد. زبان برنامه نویسی php که در مقاله قبل از مزایایی بسیار php  صحبت کردیم پایه و اساس بیش از 70 درصد سایت های طراحی شده دنیاست . البته لازمه که یادآوری کنیم php تنها زبان برنامه نویسی سمت وب نیست . نکته مهم در مورد php این است که برنامه های تولید محتوا مثل وردپرس، جوملا، دروپال و یا برنامه های فروشگاه ساز مثل اپن کارت و مجنتو ، با این زبان طراحی شده اند.

 •  ASP.NET زبان برنامه نویسی تحت وب از شرکت مایکروسافت

ASP.NET زبان برنامه نویسی تحت وب از شرکت مایکروسافت

چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنیم؟

زبان برنامه نویسی asp.net که توسط شرکت مایکروسافت تولید و توسعه پیدا کرده، زبان برنامه نویسی بسیار قوی است که افراد زیادی تمایل به برنامه نویسی asp.net دارند. شرکت مایکروسافت زبان asp را بر اساس چارچوب زبان برنامه نویسی .net  طراحی و توسعه داده است. Asp.net در واقع یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه پلتفرمی برای برنامه نویسی است و شما با توجه به تمایل می توانید زبان C#.Net و یا VB.Net استفاده کنید.

شما برای برنامه نویسی asp.net از نرم افزار ویژوال استودیو استفاده می کنید. ویژوال استودیو محیط قوی برای برنامه نویسی است از مزایایی asp.net می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 • سرعت پاسخگویی بالا به کاربر دارد
 • از چند زبان برنامه نویسی استفاده می کند و برنامه نویس در انتخاب زبان برنامه نویسی آزاد است.
 • کامپایل شدن صفحات با سرعت بالایی انجام می شود.
 • امکان عیب یابی و خطایابی راحت تری دارد
 • تحت فریم ورک.net پیاده سازی شده است

ابزارهای مورد استفاده در برنامه نویسی وب

 ابزارهای مورد استفاده در برنامه نویسی وب

چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنیم؟

با توجه به سرعت توسعه و پیشرفت های زبان های برنامه نویسی ، برای فعالیت در این زمینه شما همیشه باید به روز باشید و برنامه نویسان باید مجهز به پیشرفته ترین ابزارهای برنامه نویسی باشند. بسیاری از شرکت ها مرتبا در حال توسعه و پیشرفت در زمینه editor های مورد نیاز برنامه نویسان هستند. انتخاب ابزار قوی و مناسب نه تنها به سرعت برنامه نویسی کمک می کند بلکه میزان خطاهای برنامه نویسی کاهش پیدا کرده و برنامه نویسی جذاب و دلنشین تر می شود.

اغلب افراد text editor را با IDE یکی می دانند. یکی از نرم افزارهای text editor ، notepad  است که همراه با نصب ویندوز در سیستم شما نصب می شود. شما م یتوانید در notepad برنامه نویسی کرده و back end  و front end سایت خود را طراحی کنید ، اما برنامه نویسی در این محیط سخت و یکنواخت است ، بزرگترین مشکل text editor ها خطا یابی آنها ست و آنها هیچ کمک syntax نویسی به برنامه نویس نمی کنند . IDE  مخفف Integrated Development Environment هست که می توانیم آن‌را محیط توسعه یکپارچه ترجمه کنیم. IDE ها با داشتن محیط رنگی در syntax گذاری ها و همچنین ایجاد قسمت های رنگی به برنامه نویس ها کمک بسیاری می کنند. در ادامه IDE های پرکاربرد را معرفی می کنیم :

 • Php storm
 • Microsoft Visual Studio
 • Notepad ++
 • Visual Studio Code
 • Subline
 • Adobe Dreamweaver
 • NetBeans
 • Webstorm

و سایر IDE های محبوب دیگر.

نتیجه گیری:

بطور کلی برنامه نویسی و بخصوص برنامه نویسی تحت وب مسیر پرفراز و نشیبی دارد و لازمه پیشرفت در این زمینه به روز بودن و همراه با تکنولوژی حرکت کردن است . شما باید ابتدا تصمیم بگیرید در چه مسیری می خواهید حرکت کنید . اینکه شما می خواهید یک طراح وب باشید و یا یک برنامه نویس وب و با توجه به این تصمیم مسیر خود را مشخص کنید و همیشه در مطالعه و یادگیری باشید.